Aparaty cyfrowe kompaktowe

I miejsce - Fujifilm FinePix F10

I miejsce - Fujifilm FinePix F10

Aparaty cyfrowe kompaktowe
Na pierwszym miejscu w tej kategorii aparatów został sklasyfikowany jeden z najnowszych produktów Fujifilm - średniej wielkości kompakt FinePix F10. Dzięki zastosowaniu piątej generacji matrycy Super CCD cyfrówka wyróżnia się bardzo dobrą jakością obrazu. Sześciomilionowa matryca tego aparatu, tak jak wszystkie sensory Super CCD charakteryzuje się oktagonalnym kształtem fotokomórek, co pozwala na gęstsze rozmieszczenie poszczególnych detektorów. Dzięki temu możliwa jest rejestracja obrazu o nieco lepszej ostrości w porównaniu z zapisywanym przez aparaty z konwencjonalnymi matrycami o tej samej rozdzielczości. Gdy porównywaliśmy zdjęcia wykonane aparatami z matrycami poprzednich generacji Super CCD z fotografiami wykonanymi aparatami wyposażonymi w typowy sensor, różnica w ostrości była na ogół trudno dostrzegalna. "Piąty krok" japońskiego koncernu można uznać za wyjątkowo udany - obraz pochodzący z F10 charakteryzuje się naprawdę świetną ostrością. Co ważne, fotografie są też wyjątkowo "czyste", nie widać wyraźnych artefaktów powstałych w wyniku zbyt mocnego wyostrzenia dokonanego przez oprogramowanie aparatu. Liczba szczegółów, które rejestruje sześciomegowy F10, jest porównywalna do liczby detali znajdujących się na fotografiach z ośmiomegapikselówek konkurencji.

Warto dodać, że ośmiokątne komórki matrycy zastosowanej w F10 mają większą powierzchnię od prostokątnych komórek "konwencjonalnych" matryc CCD używanych w średniej klasy kompaktach, co pozwala na przechwytywanie większej ilości światła. Dzięki temu F10 może rejestrować obrazy z właściwie niespotykaną w tej klasie cyfrówek czułością, odpowiadającą ISO 1600.

Kolejne miejsca na podium

Aparaty cyfrowe kompaktowe
Drugim miejscem cieszy się Panasonic DMC-LX1, który wyposażono w oryginalną matrycę CCD o proporcji boków 16:9 oraz świetnie działający stabilizator obrazu Mega O.I.S. Na trzeciej pozycji znajduje się udany, superpłaski aparat Sony DSC-T7. Pięciomegówka z trzykrotnym zoomem optycznym i 2,5-calowym ekranem LCD bez trudu mieści się nawet w ciasnej kieszeni - grubość korpusu (z zasuwką) wynosi zaledwie 14 mm.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: