Aparaty cyfrowe z matrycą od 5-megapikseli

Pokazujemy i opisujemy aparaty od 5 megepikseli, którym warto sie przyjrzeć.


Pokazujemy i opisujemy aparaty od 5 megepikseli, którym warto sie przyjrzeć.

Canon EOS 10D

Jedna z najnowszych lustrzanek tego producenta. Wyposażono ją w przetwornik CMOS o rozdzielczości przekraczającej 6,3 miliona pikseli.

Korpus aparatu (ze stopu magnezowego) niewiele różni się od tradycyjnych lustrzanek tego producenta. Został bardzo dobrze wyprofilowany, co ma znaczenie dla osób, które będą go miały okazję używać codziennie przez kilka godzin.

Wymienna optyka. Rozmieszczenie przycisków i pokręteł sterujących funkcjami aparatu pozwala na szybkie dostosowanie urządzenia do aktualnych potrzeb fotografa.

Pod kciukiem znajdują się przyciski, które mogą służyć na przykład do uruchamiania autofokusu. Rozłożenie funkcji wyzwalania autofokusu i migawki na dwa różne przyciski może znacznie przyspieszyć wykonanie zdjęcia. Kciukiem można również sterować dużym "kołem nastaw", które służy do kompensowania ekspozycji (na przykład w trybach preselekcji) lub ustawiania czasu migawki (w trybie manualnym).

Niestety, powierzchnia przetwornika jest nieco mniejsza od klatki tradycyjnego filmu 35 mm, zatem następuje efekt "wydłużania się" ogniskowej użytej optyki. Aparat jest szybki i bardzo wydajny, ma również możliwość drukowania zdjęć bezpośrednio z aparatu.

Aparaty cyfrowe z matrycą od 5-megapikseli
Aparaty cyfrowe z matrycą od 5-megapikseli

Nikon D100

Jest to zaawansowana, półprofesjonalna lustrzanka cyfrowa, dająca możliwość wymiany optyki. Wbudowano do niej matrycę o wielkości 23,7 x 15,6 mm, zatem mniejszą niż klatka filmu małoobrazkowego (24 x 36 mm).

Ze względu na to występuje efekt "wydłużania" się nominalnej ogniskowej zamontowanych do D100 obiektywów - matryca "widzi" tylko centralny fragment rzucanego przez obiektyw obrazu.

Aparat podobnie jak Canon EOS 10D nie jest najwyższym modelem lustrzanki tego producenta. Jednak dysponuje niemal wszystkimi zaawansowanymi funkcjami fotograficznymi. Ekspozycję można ustawiać automatycznie, ręcznie lub za pomocą preselekcji czasu lub przesłony.

Sporym atutem tego aparatu jest to, że można zastosować nawet stare, manualne obiektywy tego producenta. Zatem jeśli ktoś ma komplet obiektywów do tradycyjnych lustrzanek Nikona, może ich użyć w modelu cyfrowym.

Aparat, podobnie jak opisana obok lustrzanka Canona, to solidna konstrukcja, która dobrze powinna się sprawdzić nawet w trudnych warunkach.

Aparaty cyfrowe z matrycą od 5-megapikseli
Aparaty cyfrowe z matrycą od 5-megapikseli