Apartament przyszłości

W samym sercu tokijskiego centrum elektroniki Akihabara, stanął 40-piętrowy wieżowiec Tokyo Times Tower, w którym firma Sony przygotowała apartamenty naszpikowane najnowocześniejszą elektroniką. Ma to być wzorzec domu przyszłości.

Apartamenty nazwano S-Style i potwierdzono, że w momencie zakończenia budowy wieżowca mieszkań tego typu powstanie w nim więcej. Sony postanowiło urządzić pomieszczenia mieszkalne w sposób minimalistyczny i zarazem nowoczesny. Niesamowite efekty wizualne uzyskano dzięki podświetleniu błękitnym światłem podłóg, łóżka w sypialni, a nawet w niektórych miejscach – sufitów.

W pomieszczeniach o powierzchni 60 m2 zainstalowano 5 ekranów plazmowych oraz 4 projektory. Dwa z nich znajdują się w pokoju wypoczynkowych oraz pokoju kąpielowym. Trzeci projektor umieszczono w garderobie, a rzuca on obraz na ścianę przechodząc przez szklaną taflę, co pozwala na oglądanie filmów także w niewielkiej łazience. Czwarty projektor rzuca obraz w równie nietypowy sposób – z podłogi na sufit (w miejscu nad łożem w sypialni). Urządzenia towarzyszące typu odtwarzacze DVD, itp ukryto tak, że nie rzucają się w oczy.

Całością inteligentnego systemu Sony zarządzać można korzystając z dotykowego panelu LCD Sony Airboard. Komunikuje się on ze stacją bazową za pośrednictwem bezprzewodowej transmisji WiFi, a dodatkowo może służyć jako podręczny telewizor.

Każdy z apartamentów wieżowca wyposażono w światłowodowe łącze internetowe. System zabezpieczeń nieautoryzowanego dostępu do budynku, jako pierwszy w Japonii bazuje na kartach z kodem kreskowym regularnie poddawanym modyfikacjom. Kod może być pobrany do telefonu komórkowego, a następnie wyświetlony na ekranie aparatu i przyłożony do skanera przy wejściach do

budynku. W ten sposób kod można przesłać znajomym, którzy bez problemu dostaną się do określonego mieszkania.

Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany zamieszkaniem w tokijskim domu przyszłości, więcej na jego temat może dowiedzieć się pod adresem http://www.t-t-t.jp . Do nabycia będzie wkrótce 190-metrowe mieszkanie na szczycie wieżowca. Jego cena to ponad 2 mln USD.

Opisany 60-metrowy apartament to wydatek rzędu 580 tys USD.


Zobacz również