Aperture 1.0.1

Jesienią ubiegłego roku Steve Jobs zapowiedział program przeznaczony dla zawodowych fotografików, którzy pracują z ogromnymi kolekcjami zdjęć cyfrowych. Pamiętając o wysokiej jakości innych produktów Apple'a z kategorii Pro, można było spodziewać się, że i Aperture będzie atrakcyjną ofertą dla użytkowników.


Jesienią ubiegłego roku Steve Jobs zapowiedział program przeznaczony dla zawodowych fotografików, którzy pracują z ogromnymi kolekcjami zdjęć cyfrowych. Pamiętając o wysokiej jakości innych produktów Apple'a z kategorii Pro, można było spodziewać się, że i Aperture będzie atrakcyjną ofertą dla użytkowników.

<strong>Główny interfejs użytkownika</strong> Interfejs Aperture składa się z pojedynczego okna podzielonego na różne obszary robocze, które są przeznaczone do wykonywania określonych zadań. Na 30-calowym ekranie jest wystarczająco dużo miejsca na poszczególne elementy interfejsu, takie jak panele Adjustments i Metadata po prawej stronie. Ekran PowerBooka może być zbyt mały.

Główny interfejs użytkownika Interfejs Aperture składa się z pojedynczego okna podzielonego na różne obszary robocze, które są przeznaczone do wykonywania określonych zadań. Na 30-calowym ekranie jest wystarczająco dużo miejsca na poszczególne elementy interfejsu, takie jak panele Adjustments i Metadata po prawej stronie. Ekran PowerBooka może być zbyt mały.

Aperture łączy potężne funkcje do zarządzania i katalogowania fotografii z podstawowymi opcjami edycji, które zostały uzupełnione świetnymi możliwościami w zakresie publikowania zdjęć. Całość została "opakowana" w elegancki i wydajny interfejs, który w niczym nie ustępuje najlepszym programom Apple'a.

Tak naprawdę rzadko się zdarza, aby wersja 1.0 jakiegoś produktu była idealna i w pełni dopracowana. Aperture nie jest tu wyjątkiem - szybko po wprowadzeniu do sprzedaży odkryto sporo błędów, z których wiele zostało usuniętych przez poprawkę 1.0.1. W dalszym ciągu można jednak zaobserwować spore problemy z wydajnością.

Funkcje edycji zdjęć nie są z pewnością tak rozbudowane jak w Photoshopie CS 2, ale nie takie było założenie autorów. Aperture to program przeznaczony dla fotografików, którzy wolą poświęcać więcej czasu na robienie zdjęć niż obróbkę pikseli i zarządzanie plikami. Jednak aby możliwa była efektywna praca przy użyciu tej aplikacji, może być konieczne wcześniejsze poznanie jej mocnych i słabych stron.

Praca od początku do końca

Aperture to narzędzie służące do pełnej obsługi typowych zadań wykonywanych przez fotografika - od importowania zdjęć z aparatu lub czytnika kart, poprzez sortowanie i przeglądanie zdjęć w celu wybrania najlepszych ujęć, aż po obróbkę i eksport gotowych fotografii.

Każda z tych operacji jest wykonywana w pojedynczym oknie programu Aperture (patrz zrzut "Główny interfejs użytkownika"). W trakcie pracy można przełączać się między różnymi układami obszaru roboczego, które są dostosowane do poszczególnych etapów przepływu pracy. Do wygodnej pracy z takim interfejsem potrzebny jest duży monitor. Sensowne minimum to ekran o przekątnej 20 cali, ale najwygodniej będzie się pracowało na 30-calowym monitorze Apple Cinema HD. Oznacza to zarazem, że ekran PowerBooka może być po prostu zbyt mały.

Jeżeli do komputera podłączono dwa monitory, możliwe jest korzystanie z programu na kilka sposobów. Drugi monitor może po prostu stanowić rozszerzenie głównego ekranu, co pozwoli wyświetlić więcej miniatur zdjęć na etapie sortowania i wybierania. Dodatkowy ekran może służyć także do wyświetlania zdjęć w trybie Slide Show, co będzie przydatne podczas prezentacji dla klienta.

Wysokie wymagania

<strong>Grupowanie zdjęć </strong>Przeciągnięcie suwaka funkcji Auto-Stack powoduje zgrupowanie (umieszczenie w stosach) zdjęć zrobionych w określonym przedziale czasu.

Grupowanie zdjęć Przeciągnięcie suwaka funkcji Auto-Stack powoduje zgrupowanie (umieszczenie w stosach) zdjęć zrobionych w określonym przedziale czasu.

W celu zainstalowania Aperture konieczny jest komputer z procesorem G5 (najlepiej model z dwoma procesorami, procesorem dwurdzeniowym lub model Quad) oraz z jedną z 11 obsługiwanych kart graficznych. Karta wideo musi obsługiwać systemową technologię Core Image, która jest wykorzystywana przez funkcje edycji Aperture. Pełną listę obsługiwanych kart oraz program do sprawdzania kompatybilności można znaleźć pod adresemhttp://www.apple.com/aperture/specs.html .

Wprawdzie Aperture można uruchomić na niektórych modelach PowerBooka G4, ale funkcje edycji zdjęć będą co najmniej powolne. Innymi słowy, w czasie pracy w terenie można używać PowerBooka do wybierania i sortowania zdjęć, ale z ich edycją lepiej poczekać na powrót do dobrze wyposażonego studia.

Doskonała organizacja

Funkcje sortowania i oceny zdjęć są naprawdę wspaniałe. Przykładem może być polecenie Auto-Stack, które grupuje zdjęcia zrobione w ciągu określonego przedziału czasu. Funkcja ta nie ma odpowiednika w programie Adobe Bridge, natomiast podobnej implementacji w iView MediaPro 3 brakuje elegancji rozwiązania Apple'a (patrz zrzut "Grupowanie zdjęć").

Program umożliwia porównywanie zdjęć umieszczonych obok siebie. Do powiększania szczegółów na ekranie służy przydatna lupa (patrz zrzut "Lupa ekranowa"). Weteranom Photoshopa może brakować standardowych funkcji powiększania i pomniejszania. Biorąc jednak pod uwagę brak bardziej zaawansowanych funkcji edycji, użycie lupy w pełnoekranowym trybie edycji pozwala swobodnie wykonywać większość typowych zadań.

Jedną z funkcji wymaganych przez profesjonalistów jest możliwość tworzenia metadanych, takich jak podpisy i słowa kluczowe. Apperture zapewnia bardzo dobre funkcje do zarządzania metadanymi. Za ich pomocą można błyskawicznie tworzyć i dodawać słowa kluczowe, stosować metadane do grup zdjęć, wyszukiwać pliki na podstawie metadanych itp.

Niestety, eksport zdjęcia do formatu TIFF lub PSD (Photoshop) powoduje pominięcie niektórych ważnych metadanych. Ten błąd nie został usunięty w wersji 1.0.1, co może być przyczyną poważnych komplikacji.

Wizyta w ciemni

Aperture obsługuje większość typowych formatów zdjęć, włącznie z formatem RAW, który jest stosowany przez aparaty cyfrowe z wyższej półki. Wiele osób zarzuca jednak, że wynikowa jakość zdjęć z tego programu jest gorsza niż w przypadku użycia narzędzia Adobe Camera Raw lub innych konwerterów.

Kwestia ta jest bardziej skomplikowana. Choć Aperture odczytuje wiele różnych formatów RAW, producent dostosował program do bardziej zaawansowanych lustrzanek cyfrowych firm Canon, Nikon i innych. Jeżeli więc używany jest inny aparat (na przykład Canon PowerShot G6 lub Sony CyberShot DSC-F828), lepszą jakość zdjęć będzie można uzyskać dzięki użyciu narzędzia Adobe Camera Raw.