Apetito - "książka kucharska 2.0"

Adobe we współpracy z Polską Federacją Banków Żywności stworzyło niewielką, bezpłatną aplikację o nazwie Apetito. Narzędzie jest komputerową książką kucharską - wystarczy podać składniki, jakie mamy w lodówce, a program zaproponuje zestaw przepisów kulinarnych na dania, które możemy z tych składników przygotować.

Apetito

Do pobrania

Lista przepisów jest porządkowana pod względem liczby dostępnych składników - na szczycie znajdą się te dania, do przygotowania których niczego nie brakuje, lub brakuje najmniej w stosunku do ogólnej liczby składników.

Jeżeli program nie znajdzie w swojej bazie przepisu na danie z wyznaczonych przez użytkownika produktów, zaproponuje inny przepis, wykorzystujący część zaznaczonych składników lub wymagający dodatkowych. Co ważne, do bazy można dodawać własne przepisy na potrawy.

"W ten sposób program podpowie nam, jak spożytkować produkty, na wykorzystanie których nie mamy pomysłu, i które z dużym prawdopodobieństwem uległyby zmarnowaniu" - zapewnia producent oprogramowania.

Inspiracją do powstania aplikacji była prowadzona przez Polską Federację Banków Żywności kampania "Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia". Swój wkład w powstanie programu mieli też uczestnicy ostatniej edycji organizowanego przez Adobe konkursu graficznego Adobe Creative Search 4 Ideas, poświęconej właśnie kwestiom związanym z marnotrawstwem żywności.

Aplikacja Apetito wykorzystuje środowisko uruchomieniowe Adobe Integrated Runtime.