Aplikacja Gmail na Androida i iOS - kto ma lepszą pocztę?

Światło dzienne ujrzała długo oczekiwania aplikacja do obsługi poczty Gmail dla urządzeń Apple działających pod kontrolą systemu iOS. Czy faktycznie było na co czekać? Sprawdziliśmy czy oferuje więcej, mniej, czy tyle samo co jej odpowiednik na Androidzie.


Aplikacja Gmail na iPhone’a, iPada i iPoda Touch pojawiła się już dwa tygodnie temu. Została szybko wycofana ze sklepu AppStore, gdyż zawierała masę błędów. Na ile było to celowe zagranie, a na ile rzeczywista pomyłka ciężko stwierdzić - podobna wpadka Google zdążyła się już w przypadku aplikacji do obsługi Google Plus, co wywołało w obu przypadkach duży szum medialny. Teraz aplikacja powraca do AppStore. Testowało ją dwóch naszych redaktorów, a prywatnie fanów konkurencyjnych platform. Przeczytajcie, co mają do powiedzenia na temat konkurencyjnych aplikacji.

Pierwsze wrażenia

Piotr Grabiec: No i w końcu zawitała do AppStore, długo developerzy kazali użytkownikom iPhone’a czekać. Aplikacja Gmail jest domyślnie zainstalowana na smartfonach i tabletach z systemem Android, jest więc naturalnym wyborem większości użytkowników poczty Google, mimo dostępnych alternatyw. Czy dla użytkownika produktów od Apple, który ma swoją własną mobilną aplikację pocztową, dodatkowy program tylko do obsługi jedynie poczty Gmail ma w ogóle sens?

Jan Urbanowicz: Moim zdaniem nie. Oczywiście jeśli ktoś na co dzień używa poczty Gmail, aplikacja od Google wydaje się dobrym rozwiązaniem, lecz systemowy Mail.app sprawdza się bardzo dobrze. Ja nigdy nie miałem problemów, choć Gmail nie jest moim głównym kontem już od prawie roku.

Obsługa wielu kont

PG: Powiedz mi o nim coś więcej. Na Androidzie program pozwala w łatwy sposób przełączać się między różnymi kontami pocztowymi, których używamy. Dla każdego z nich możemy wybrać etykiety, które chcemy synchronizować i otrzymywać jedynie wybrane powiadomienia o nowych mailach - czyli np. wyciszyć skrzynkę firmową, ale nadal mieć do niej dostęp. Jak to wygląda w wersji na iOS?

JU: Na iOS możemy synchronizować tylko jedno konto, więc siłą rzeczy tylko z niego można by synchronizować etykiety. Ale czy to źle? Osobiście nie wiem, po co komu więcej niż jedno konto do obsługi z poziomu telefonu, a już na pewno rzadkością jest posiadanie skrzynki prywatnej i służbowej w domenie Google’a.

Lista wiadomości iOS / Android

Lista wiadomości iOS / Android

Synchronizacja oraz push

PG: No to nie najlepiej, tutaj Google ma u mnie minusa za nieprzygotowanie tego rozwiązania. W takim razie spytam o coś innego. Aplikacja na Androida oferuje oczywiście synchronizację push - maile same przychodzą na telefon, nie trzeba ręcznie odświeżać skrzynki. Działa bardzo sprawnie i bezproblemowo. O ile wiem, to aplikacja Mail.app wbudowana w system od Apple także obsługuje push. Czy rozwiązanie w aplikacji do Gmaila działa lepiej czy gorzej?

JU: Jak na razie wszystko działa tak jak powinno. Na Mail.app push na Gmaila działa bardzo dobrze. Muszę powiedzieć, że moim zdaniem działa to nawet lepiej niż w iCloud, a to za sprawą synchronizacji wiadomości między urządzeniami. Na tym polu aplikacja od Google na pewno nie wypada gorzej i to jej duży plus.

Obsługa folderów i etykiet

PG: Powiedz mi jeszcze, czy w wersji dla iOS można korzystać w łatwy sposób z etykiet? W aplikacji na Androida można się szybko przełączać między nimi, a także przypisywać wątki do różnych z nich. Etykiety zachowują kolory z webowej wersji, a poszczególne wiadomości można szybko oznaczyć gwiazdką i archiwizować. Czy na iPhonie też tak jest?

JU: Przełączanie między etykietami jest dość proste. Wygląda to podobnie jak poruszanie się po aplikacji Facebook’a na iOS. Przypisywanie etykiety do wątku jest proste, intuicyjne choć moim zdaniem nie do końca ładnie to wygląda. Oznaczenie gwiazdką po prostu kliknięcie w gwiazdkę znajdującą się obok tematu wiadomości. Archiwizacja to również łącznie dwa stuknięcia w ekran (w tym zaznaczenie wątku) więc wszystko działa sprawnie.

Pisanie wiadomości iOS / Android

Pisanie wiadomości iOS / Android

Tworzenie wiadomości

PG: Wysyłanie wiadomości z Androida jest bardzo proste i intuicyjne. W ramach jednego konta podstawowego możemy wybrać inny adres e-mail, z którego wysyłamy wiadomość - o ile korzystamy z tego rozwiązania w webowej wersji. Oczywiście możemy zapisać wersję roboczą i kontynuować tworzenie maila z innego urządzenia np. na smartfonie dokończyć maila z rozpoczętego podczas pracy przy komputerze. Brakuje tylko jednej rzeczy - nie mamy możliwości dowolnego formatowania tekstu, czyli pogrubienia, kursywy, zmiany rozmiaru czcionki itp. Czy na urządzeniach od Apple da się to zrobić?

JU: W Gmail.app nie, w Mail.app tak, choć od niedawna. Ten “ficzer" pojawił się na iOS dopiero w ostatniej jego odsłonie oznaczonej numerem 5. Przyznam się szczerze, że ja zazwyczaj wysyłam wiadomości w plain text więc rzadko z tego korzystam. Z resztą, pisanie e-maili na telefonie ma być szybkie, kto ma czas na formatowanie tekstu? Co się tyczy wybierania konta z którego wiadomość ma zostać wybrana to w Mail.app jak najbardziej jest taka możliwość. W Gmail.app nie, bo ja wspomniałem wcześniej może ona obsługiwać tylko jedno konto. Co do wersji roboczych, wszystko jest tak samo jak na urządzeniach z Androidem. Możesz zapisać wiadomość na telefonie i dokończyć jej pisanie na komputerze.

Załączniki i zdjęcia

PG: Android oferuje obsługę załączników i wyświetla treści w formacie html. Także załączniki możemy bez problemu ściągać. Przy tworzeniu maila nie jesteśmy ograniczeni do wysyłania jedynie obrazków, a posiadając eksplorator plików (np. Astro File Manager) możemy załączyć także dokumenty, muzykę oraz pliki o dowolnym rozszerzeniu. Czy iPhone to oferuje?

JU: Niestety, nic poza zdjęciami nie jesteśmy w stanie załączyć do wiadomości. To duży minus. Co do załączników, to oczywiście można je bez problemu pobierać.

Integracja z systemem

PG: Android dość głęboko integruje Gmaila w system. Możemy tworzyć wiadomości praktycznie z każdego miejsca, przeglądając zdjęcia, wpisy na Twitterze oraz strony internetowe, od razu podając je dalej do naszych kontaktów za pomocą poczty. Czy na urządzeniach od Apple też masz taką możliwość?

JU: Oczywiście. Ale tylko jeśli chodzi o systemowy Mail.app. Nie robiąc wcześniej Jailbreak’a nie jesteśmy w stanie zmienić domyślnej aplikacji pocztowej. Jeśli będziemy chcieli wysłać coś via e-mail z pozycji systemu zrobimy to poprzez Mail.app. Nie zaliczyłbym tego do wad. Skoro do dyspozycji mamy świetnego klienta pocztowego, to nie ma sensu go zmieniać. Ale jestem w stanie zrozumieć Twoją potrzebę Androidowca - możliwość dostosowania wszystkiego zależnie od humoru.

Etykiety iOS / Android

Etykiety iOS / Android

Wsparcie dla tabletów

PG: Skupiliśmy się do tej pory na wersji aplikacji na smartfony, ale również wersja przeznaczona na tablety jest istotna. Aplikacja Gmail oferuje menu przystosowane do większych ekranów tabletów z Androidem, wyświetla wtedy jednocześnie listę wątków oraz treść wybranego maila na jednym ekranie. Czy wersja na iOS także jest dostosowana do iPada, czy jest jedynie rozciągniętą wersją z iPhone’a?

JU: W widoku pionowym mamy na jednym ekranie podgląd skrzynki oraz treść zaznaczonej wiadomości. Dodatkowo po kliknięciu w przycisk Menu pojawia nam się menu wyboru pozostałych skrzynek, etykiet itp. To plus, minusem jest jednak brak rozwiązania znanego z Mail.app na iPad’a. Otóż widok poziomy jest taki jak napisałem wyżej, jednak kiedy przestawimy urządzenie do pionu, na iPadzie na całym ekranie pojawia się tylko treść maila, czyli mamy wrażenie jakbyśmy trzymali w ręku kartkę z wydrukowaną wiadomością. W Gmail.app mamy w pionie dwie kolumny; jedna z listą wiadomości, druga z podglądem zaznaczonego maila. W dodatku są one jednakowej szerokości - a może nawet lista jest nieco szersza - przez co wiadomość jest “ściśnięta". Rozwiązanie to nie jest zbyt wygodne. Mimo wszystko Google'owi należą się słowa pochwały za stworzenie aplikacji dostosowanej do tabletu, a nie tylko przeskalowanie tej z iPhone’a.

Konkluzja

PG: Wygląda na to, że aplikacja dla iOS nie równa się jeszcze tej dostępnej dla Androida, część ograniczeń i możliwości związana jest ze specyfiką systemu iOS, ale niektóre rzeczy (jak obsługa wielu kont) Google powinno jeszcze poprawić. Mam nadzieję, że zrobią to w kolejnych wersjach. Użytkownicy Androida zaś czekają z niecierpliwością na nową wersję swojej aplikacji, która pojawi się wraz z aktualizacją systemu do wersji 4.0 Ice Cream Sandwich. Chciałbyś jeszcze coś dodać? Poleciłbyś szczerze aplikację Gmail czy raczej sugerujesz pozostać przy wbudowanej aplikacji?

JU: Uczucia mam mieszane. Z jednej strony widzę, że Google naprawdę się przyłożył do stworzenia tej aplikacji, choć to nie jest jeszcze szczyt ich możliwości. Mail.app jest tak dobrym klientem pocztowym (szczególnie w iOS 5), obsługującym różne konta i protokoły, że nie widzę sensu w używaniu innego rozwiązania. Zwłaszcza, że nie można zmienić domyślnego programu do obsługi e-maili.

iOS

Najważniejsza zaleta:

-sprawny push i synchronizacja między urządzeniami

Najgorsza wada:

-obsługa tylko jednego konta

ANDROID

Najważniejsza zaleta:

-rozbudowany system powiadomień

Najgorsza wada:

-brak formatowania treści

Gmail powinien być domyślnie zainstalowany na wszystkich urządzeniach z Androidem, starsze smartfony mogą czasem wymagać jej aktualizacji do nowszej wersji - znajdziecie ją w Android Market. Zaś program dla urządzeń Apple zainstalujecie z AppStore. W obu przypadkach są one oczywiście darmowe. Testowaliście je już u siebie? Jeśli macie jakieś pytania, zapraszamy do zadawania ich w komentarzach.

--

Jak Wam, Czytelnikom, podoba się taka forma opisu aplikacji dla różnych systemów? Dajcie znać w komentarzach, a jeśli trafi to na pozytywny odzew z Waszej strony, to będziemy takie porównania przygotowywać częściej!