Aplikacja NFL nie działa na zrootowanych urządzeniach z Androidem

Łamanie zabezpieczeń urządzeń mobilnych daje użytkownikom wiele możliwości, których nie oferuje oprogramowanie producenta. Niestety, niektórzy twórcy aplikacji blokują działania swoich programów na urządzeniach, gdzie zabezpieczenia zostały zdjęte. Tak stało się w przypadku oficjalnej aplikacji amerykańskiej ligi futbolowej, która w opisie podaje, że nie będzie działać na urządzeniach z tak zwanym rootem.

Zdejmowanie zabezpieczeń systemu Android, co często określane jest mianem “rootowania urządzeń” pozwala użytkownikowi na znacznie głębszą ingerencję w oprogramowanie, niźli życzyłby sobie tego producent. Chociaż może wiązać się to z utratą gwarancji, wielu użytkowników decyduje się na ten krok - chociażby po to, aby uzyskać dostęp do nowszej wersji systemu, niż ta oferowana przez producenta lub pozbyć się brandingu lub nakładki operatora.

Okazuje się, że w wyniku zdjęcia zabezpieczeń mogą przestać działać niektóre aplikacje. Jedną z takich pozycji jest NFL Mobile, czyli oficjalna aplikacja amerykańskiej ligi futbolowej. Po ostatniej aktualizacji pojawiło się w opisie zdanie, że przestanie być wspierana na zrootowanych urządzeniach. Co prawda w Polsce ten sport nie jest zbyt popularny, więc nie jest to zbyt wielki problem w naszym kraju, ale i tak warto odnotować ten fakt. Chociażby ze względu na to, że za NFL mogą pójść inni dostawcy oprogramowania.

Zobacz również:

A sami użytkownicy na tego typu praktyki reagują alergicznie. Ostatnio podobna sytuacja spotkała użytkowników systemu Apple iOS. Twórcy gry Deus Ex: The Fall z premedytacją wyłączyli w grze zainstalowanej na urządzeniach ze zrobionym jailbreakiem możliwość strzelania. Tym samym osoby, które zakupiły grę i posiadały urządzenie ze złamanymi zabezpieczeniami nie były w stanie rozpocząć rozgrywki. Firma szybko wycofała się z pomysłu, przeprosiła i zapowiedziała poprawkę.

Ale tak jak w przypadku płatnej gry można zrozumieć zabezpieczenia przeciwdziałające piractwu, tak w przypadku NFL Mobile sytuacja jest zgoła inna. Android to w końcu oprogramowanie otwarte, więc użytkownicy nawet bez łamania zabezpieczeń mogą instalować aplikacje spoza oficjalnego sklepu - w tym także, niestety, pirackie wersje gier i aplikacji. Tym samym zamknięcia aplikacji na urządzenia z rootem nie można tłumaczyć ochroną przed nielegalnymi kopiami oprogramowania; w dodatku sama aplikacji NFL Mobile jest bezpłatna. Można mieć tylko nadzieję, że inni dostawcy oprogramowania nie pójdą tą drogą.