Aplikacja na iPhone'a "zmieni" zdjęcie w wideo

Każdy, kto oglądał filmy o Harrym Potterze, z pewnością kojarzy gazetę "Prorok codzienny" i ruchome obrazki, pojawiające się w niej w miejsce fotografii. Dzięki aplikacji firmy Autonomy wizja ta nabiera całkiem realnych kształtów.

Autonomy to brytyjska spółka rozwijająca technologie wyszukiwania danych, znana m.in. z oprogramowania umożliwiającego odnajdywanie i kategoryzację danych pojawiających się w określonym kontekście.

W najbliższych tygodniach firma udostępni swój kolejny produkt - aplikację mobilną Aurasma.

Program rozpoznaje obrazy uchwycone w kadrze aparatu fotograficznego smartfona i po chwili w ich miejsce uruchamia powiązane z nimi wideo. Możliwości aplikacji widać na poniższym filmie:

Jeśli program rozpozna obraz w kadrze, uruchomi związaną z nim treść multimedialną, np. zapowiedź gry, trailer filmu czy spot reklamowy. Jak przekonuje Autonomy, Aurasma będzie w stanie rozpoznać nawet do 500 tys. obrazków.

Zobacz również:

  • 10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych
  • Aplikacje na Androida nie działają! To globalna awaria. Sprawdź co robić

Podstawowe przeznaczenie aplikacji nasuwa się samo - reklama. Partnerzy biznesowi Autonomy będą mogli zakładać własne wideokanały, które obsłuży aplikacja. Producent zapewnia jednak, że każdy z użytkowników programu będzie mógł wykorzystać jego możliwości: zrobić zdjęcie, wgrać je do bazy danych Aurasmy i dołączyć wybrane treści (tagi, wiadomości, a nawet gry interaktywne).

Technologia ma swoje ograniczenia. Mike Lynch, dyrektor spółki Autonomy, ocenia, że moc obliczeniowa iPhone 4 "ledwie wystarcza" do działania oprogramowania Aurasma. Identyfikacja obrazu zajmuje ok. sekundy, co znaczy, że przynajmniej przez chwilę smartfon musi być ukierunkowany nieruchomo na dany obiekt. Program nie rozpoznaje również twarzy, gdyż wymagałoby to stworzenia trójwymiarowego modelu - a to leży na razie poza możliwościami technologii. Aurasma poradzi sobie tylko z "płaskimi" obrazami w dwóch wymiarach.

Aplikacja Aurasma ma zostać udostępniona bezpłatnie w sklepie AppStore w maju 2011 r. W tym samym czasie trafi również do Android Marketu.

Więcej informacji: Autonomy