Aplikacja zarządzająca dla cyberprzestępców

Firma Panda Software poinformowała o wykryciu nowej aplikacji do kontrolowania i monitorowania pecetów pracujących w botnetach.

Aplikacja zarządzania zainfekowanymi pecetami, o nazwie 'Zunker', charakteryzuje się wyjątkowymi możliwościami. Firma podaje, że program umożliwia cyberprzestępcom uzyskiwanie graficznych wykresów wydajności indywidualnych botnetów, danych o liczbie dostępnych komputerów 'zoombie' w dowolnym momencie czasu oraz ich poziom aktywności w przedziałach dziennych lub miesięcznych.

Praktycznie rzecz biorą, Zunker działa jak każdy inny system zarządzania pecetem z tym wyjątkiem, że jest wykorzystywany do celów przestępczych.

Według danych Panda Software, aplikacja jest używana do kontroli i monitorowania tysięcy pecetów w 54 krajach, gdzie ponad 50 proc. zainfekowanych pecetów pozostawało pod jej kontrolą w czasie jej wykrycia.

Program jest starannie zaprojektowany i łatwy w użyciu. Sortuje boty według krajów i pokazuje ilość wysyłanego spamu oraz jakie oprogramowanie jest do tego wykorzystywane (Gmail, komunikator).

Aplikacja może podawać statystyki cyklu życia poszczególnych botnetów - ile zainfekowanych pecetów nadal pozostaje w działaniu - i pozwala na ładowanie do zainfekowanych pecetów plików zawierających kod pozwalający na wykonywania działań wykraczających poza rutynowe wysyłania spamu - np. kradzież informacji.

Nowością w tego typu aplikacji jest połączenie kontroli i monitorowania w jednym interfejsie.