Aplikacje dla iOS będą mniej bezpieczne?

Apple znacząco przyspieszyło proces weryfikacji programów dla iOS. To fantastyczna informacja dla deweloperów. Użytkownicy też powinni na tym skorzystać chociaż istnieją pewne zagrożenia.

Deweloperzy współpracujący z Apple z pewnością ucieszyli się z decyzji o skróceniu procesu weryfikacji programów zgłaszanych do App Store do jednego dnia. Wcześniej okres ten był znacząco dłuższy: wynosił średnio w 2015 roku ponad 8 dni.

Co stoi za tą decyzją?

Niestety nie mamy żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Wydaje się jednak, że decyzja ta może mieć związek z coraz słabszą sprzedażą iPhone'ów, iPadów i Maków o czym dowiedzieliśmy się podczas prezentacji wyników finansowych za II kwartał fiskalny 2016 roku: Apple pierwszy raz od 10 lat zanotowało poważny spadek przychodów. Zmiany w sklepie z aplikacjami mają więc poprawić jego ofertę, a więc tym samym wygenerować większe zyski.

Czy to dobra decyzja?

Jak już wspomnieliśmy, z pewnością jest ona dobra dla deweloperów, którzy nie tylko szybciej będą mogli wprowadzać do oferty sklepu Apple nowe aplikacje, ale też szybciej wdrażać zmiany w istniejących aplikacjach oraz usuwać błędy. Decyzja o tak znaczącym przyspieszeniu procesu weryfikacji może jednak powodować także uzasadnione obawy co do jakości aplikacji, a przede wszystkim ich bezpieczeństwa, czyli elementów, które stały w przypadku Apple, w porównaniu do platformy Android, na bardzo wysokim poziomie. Jak jednak faktycznie będzie użytkownicy iGadżetów przekonają się w ciągu najbliższych miesięcy.