Aplikacje dla iOS mają za nic naszą prywatność. Są gorsze od aplikacji dla Androida

Z najnowszego raportu firmy Appthority wynika, że zarówno aplikacje dla iOS, jak i Androida naruszają prywatność użytkowników. Te pierwsze są nawet pod tym względem zauważalnie gorsze.

W ramach przeprowadzonego niedawno badania firma Appthority "wzięła na warsztat" po 50 najpopularniejszych darmowych aplikacji z Apple Store i Google Play sprawdzając je pod względem zachowań naruszających prywatność użytkowników.

Google Android

W przypadku aplikacji przeznaczonych dla użytkowników Androida okazało się, że:

- połowa wymieniała dane z sieciami reklamowymi i firmami analitycznymi

- 42% śledziło lokalizację użytkownika

- 20% zbierało dane o kontaktach użytkownika

Apple iOS

Z badań Appthority wynika, że aplikacje dla iOS częściej wykazywały ryzykowne zachowania.

"Większość z aplikacji dla iOS śledzi lokalizację (60%), dzieli się danymi z sieciami reklamowymi i firmami analitycznymi (60%) i zbiera dane o kontaktach użytkownika (54%). Niewielki procent aplikacji dla iOS ma również dostęp do kalendarza użytkownika" - możemy przeczytać w raporcie.

Raport stwierdza ponadto, że zarówno aplikacje na iOS, jak i Androida praktycznie nic nie robią, aby zapobiec wyciekowi danych z naszych urządzeń:

- żadna z aplikacji dla iOS nie korzystała z szyfrowania podczas wysyłania i odbierania danych

- 92% aplikacji dla Androida nie korzystało z szyfrowania podczas wysyłania i odbierania danych

Jak widać, badania Appthority zaprzeczają ogólnemu przeświadczeniu, że aplikacje dla iOS są znacznie bardziej bezpieczne. Oczywiście pamiętać tutaj jednak należy, że dotyczy to naruszania prywatności a nie takich zagrożeniach, jak malware.


Zobacz również