Aplikacje internetowe dla każdego

Drumbeat to marzenie każdego webmastera - za pomocą tej aplikacji można łatwo i niedużym kosztem zaprojektować niemal każdą aplikację internetową.

Drumbeat to marzenie każdego webmastera - za pomocą tej aplikacji można łatwo i niedużym kosztem zaprojektować niemal każdą aplikację internetową.

Internet to coś więcej niż tylko kolejne, bogate źródło informacji - to także nowe medium umożliwiające prowadzenie transakcji biznesowych. Stąd też na rynku edytorów HTML panuje silna tendencja do tworzenia przystępnych oraz intuicyjnych narzędzi umożliwiających projektowanie oraz wykonywanie internetowych aplikacji. Doskonałym przykładem rozbudowanego produktu - już nie edytora, ale raczej platformy rozwojowej umożliwiającej tworzenie dynamicznych, opartych na bazie danych witryn jest Drumbeat 2000.

Pojawieniu się wersji demonstracyjnej pakietu towarzyszy intensywna kampania reklamowa związana głównie z faktem, iż od niedawna nowym właścicielem Drumbeata jest firma Macromedia (poprzednim była Elemental Software, twórca oprogramowania). Promocja tej aplikacji jest częścią globalnej strategii Macromedii mającej na celu promowanie narzędzi do tworzenia biznesowych aplikacji w sieciach rozległych tak jak Internet czy korporacyjne intranety. Według zapewnień Macromedii Drumbeat został przeprojektowany tak, by lepiej integrować się z innymi flagowymi produktami tej firmy tj. programami Flash, Generator czy Dreamweaver.

Edycja dokumentów

Z racji charakteru projektowanych stron twórca ma pewność, że będą one działały na każdej przeglądarce. Wynika to z faktu, iż strony są generowane dynamicznie po stronie serwera, a ich wygląd i struktura zależy od zainstalowanej u użytkownika przeglądarki. Dodatkowo Drumbeat potrafi "inteligentnie" wygenerować dokument w zależności od rodzaju przeglądarki, którą dysponuje użytkownik - dzięki temu nie musimy się martwić o to, jak strona będzie wyglądała na wcześniejszych wersjach przeglądarek. Na łatwość edycji stron wpływa też bardzo dokładny tryb WYSIWYG - dzięki wykorzystaniu pozycjonowania warstw w HTML-u możemy określić układ strony z dokładnością do jednego piksela! Co więcej, dokument wygenerowany w ten sposób oglądany w dowolnej przeglądarce, w zasadzie niczym nie różni się od tego, co zaprojektował webmaster. Kolejną niepodważalną zaletą programu jest sposób w jaki program modyfikuje istniejący już kod HTML - mało który produkt zachowuje taką czystość kodu, pozwalając jednocześnie na uzyskanie kontroli nad edytowanym dokumentem.

Druga strona medalu

Mimo doskonałych możliwości edycyjnych praca z Drumbeatem może prowadzić do frustracji - głównie ze względu na ograniczone możliwości zarządzania tworzoną witryną. Nie stanowi to dużego problemu, gdy strona powstaje w oparciu o bazę danych, jednak w przypadku edycji statycznych dokumentów sprawowanie nad nimi pełnej kontroli może okazać się dla projektanta dużym wyzwaniem.

Kto powinien zainteresować się najnowszym produktem firmy Macromedia? Z pewnością wszyscy webmasterzy, którzy myślą o tworzeniu dynamicznych stron internetowych takich jak sieciowy sklep czy wyszukiwarka. Narzędzie to stanowi duży krok naprzód w dziedzinie projektowania rozproszonych sieciowych aplikacji. Aby w pełni docenić jego możliwości należy wziąć pod uwagę fakt, że może on współpracować z Flashem i innymi produktami tworzącymi platformę multimedialną na potrzeby Internetu. Jedynym ograniczeniem aplikacji jest konieczność współpracy z serwerem obsługującym ASP - pozostaje nadzieja, że w przyszłości problem ten zostanie rozwiązany.


Zobacz również