Aplikacje na Androida: jak je zrestartować bez wyłączania telefonu?

Aplikacje na Androida potrafią czasem się zawiesić, ale na szczęście pod względem możliwości zarządzania nimi system od Google przypomina nieco stacjonarnego Windowsa. Użytkownicy mają dużo możliwości ingerencji w oprogramowanie. Wlicza się w to też możliwość zatrzymywania i restartowania uruchomionych na Androidzie aplikacji. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać.

System mobilny od Google pozwala użytkownikowi na ręczne zabijanie procesów oraz całkowite wyrzucanie z pamięci uruchomionych aplikacji. Co prawda ręczne zwalnianie RAM zwykle nie przynosi większych korzyści, a system Google sam dobrze zarządza pamięcią. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wiedza jak wymusić zamknięcie i restart aplikacji na Androida bez wyłączania telefonu jest przydatna.

Multitasking w Ice Cream Sandwich

Multitasking w Ice Cream Sandwich

Wiele osób mogłoby pomyśleć, że zamykanie programów odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku multitaskingu i wysunięcie palcem aplikacji poza listę. Nic bardziej mylnego. Ten manewr faktycznie sprawia wrażenie, jakby wyłączył aplikację. Po ponownym uruchomieniu zamkniętego w ten sposób programu użytkownik cofany jest do ekranu początkowego, ale żeby doprowadzić do restartu aplikacji na Androidzie potrzeba wykonać więcej kroków.

Usunięcie z listy multitaskingu zamyka tylko część procesów, ale nie wyłączy np. powiadomień push. Nie rozwiąże także problemu, jeśli jakaś aplikacja przestanie reagować i się zawiesi. Nie trzeba jednak uruchomiać ponownie telefonu, aby sobie z tym poradzić. Wystarczy przejść do Ustawień i odnaleźć zakładkę Aplikacje. Wyświetli ona listę wszystkich programów zainstalowanych na telefonie i oraz listę wszystkich uruchomionych aktualnie procesów.

Aplikacje na Androida

Aplikacje na Androida

Po kliknięciu nazwy wybranej aplikacji można kliknąć “Wymuś zatrzymanie”. Spowoduje to zakończenie przez system każdej aktywności związanych z danym programem. Jeśli i to nie rozwiąże problemu z aplikacją, można wyczyścić jej dane - co zaoszczędzi czas potrzebny na jej reinstalację z poziomu sklepu Google Play. Dodatkowo każdą z aplikacji na Androida, którą użytkownik uzna za zbędną, można z poziomu tego menu wyłączyć aby nie zużywała niepotrzebnie zasobów podczas pracy w tle. Dotyczy to nawet aplikacji systemowych, których nie można odinstalować.