Aplikacje na Androida uruchamiane będą bezpośrednio w BlackBerry 10

System BlackBerry 10 nie odniósł sukcesu. Wprowadzone na początku tego roku zupełnie nowe modele Z10 i Q10 nie zdobyły uznania konsumentów, a mimo możliwości portowania swoich aplikacji z Androida na system BlackBerry deweloperzy nie wykorzystują tego rozwiązania tak, jak kanadyjska firma by sobie życzyła. Aby zachęcić twórców aplikacji do ich portowania uproszczono ten proces.

BlackBerry 10 bazuje na systemie QNX, ale w ograniczonym stopniu jest on w stanie wspierać, z wyłączeniem kilku funkcji, programy napisane z myślą o mobilnym systemie Google. Twórca aplikacji na Androida może lekko przerobić plik z programem i umieścić w sklepie BB World. Wygląda jednak na to, że mała baza użytkowników oraz konieczność dostosowania każdorazowo aplikacji przy wypuszczeniu aktualizacji zniechęcała twórców.

Z tego powodu kanadyjska firma zdecydowała się proces ten jeszcze bardziej uprościć. Dzięki temu już w przyszłym roku deweloper (albo użytkownik instalujący programy na własną rękę) nie będzie musiał już wykonywać żadnych dodatkowych działań aby uruchomić aplikacje na Androida na urządzeniach BlackBerry. System, pod warunkiem wspierania wszystkich funkcji wymaganych przez aplikację, będzie w stanie uruchamiać bezpośrednio pliki instalacyjne .apk.

Aplikacje na Androida uruchamiane będą bezpośrednio w BlackBerry 10

BB Z10

Pytanie, czy to zachęci twórców aplikacji do obecności w sklepie BB World, a użytkowników do kupowania urządzeń BlackBerry. Bez zainteresowania użytkowników nie ma szans na poprawę sytuacji kanadyjskiej firmy, która mimo wieloletniej obecności na mobilnym rynku w rankingach popularności prezentuje się gorzej, niż dopiero zdobywający od trzech lat udziały Windows Phone od Microsoftu.