Aplikacje na Androida zadziałają też na Sailfish OS

Twórcy Sailfish OS zapowiedzieli, że użytkownicy będą mogli instalować i uruchamiać aplikacje na Androida w ich systemie. Oprogramowanie od firmy Jolla ma też zadziałać na urządzeniach, które na rynek trafiły z systemem od Google.

Sailfish OS od firmy Jolla jest kolejnym po FireFox OS alternatywnym mobilnym systemem operacyjnym, którego twórcy mają zamiar konkurować z Apple i Google na rynku smartfonów i tabletów. Doskonale zdają sobie też sprawę, że kluczowy dla powodzenia tego projektu jest ekosystem aplikacji. CEO firmy Jolla obiecał, że nowy system z powodzeniem uruchomi aplikacje na Androida.

Zapowiada się na to, że użytkownik będzie mógł w systemie Sailfish OS odpalić pliki instalacyjne APK i zainstalować popularne aplikacje na Androida, takie jak Instagram, WhatsApp czy Spotify, nawet jeśli twórcy tych usług nie zdecydują się na ich oficjalne wydanie na system firmy Jolla. Co ciekawe, Sailfish OS będzie można zainstalować na urządzeniach, które sprzedawane są przez operatorów i na wolnym rynku z systemem Android.

Sailfish OS

Sailfish OS

Nasuwa się tylko pytanie, czemu użytkownik w takim razie miałby zainteresować się systemem Sailfish OS, skoro otrzyma na nim dokładnie te same aplikacje co na Androidzie. Co więcej, nie będzie miał dostępu do sklepu Google Play, ponieważ gigant z Mountain View nie pozwoli zainstalować swojego repozytorium aplikacji na konkurencyjnej platformie. Co prawda rozwiązaniem na brak Google Play ma być preinstalowanie jakiegoś alternatywnego sklepu z aplikacjami na Androida, który będzie je pobierał i sam aktualizował, podobnie robi to np. Amazon w swoich tabletach Kindle Fire.

Czy to jednak wystarczy? Trudno jak na razie powiedzieć. Wszystkie nowe systemy operacyjne cierpią na brak niezbędnych programów i trudno im się przebić na zdominowanym przez Apple i Google rynku. Sklepy Google Play i App Store pełne są aplikacji na Androida i iOS pisanych przez niezależnych deweloperów.

źródło: digitaltrends.com