Aplikacje webowe do zarządzania projektami

W codziennej pracy małych i średnich firm przydają się programy do zarządzania projektami. Choć wielu osobom takie narzędzia kojarzą się z wielkimi korporacjami, to każdy, kto choć raz miał okazję realizować jednocześnie kilka różnych zadań, wie doskonale, jak odpowiednio dobrany program do planowania czasu pracy może ułatwić codzienną pracę.

Do tego celu można oczywiście wykorzystać najzwyklejszy kalendarz, w którym zdefiniujemy sobie zadania do wykonania na dany dzień, tydzień czy kwartał. Ale znacznie lepsze efekty osiągniemy, jeśli zdecydujemy się na korzystanie z wyspecjalizowanego narzędzia, stworzonego właśnie z myślą o planowaniu pracy. Będzie ono szczególnie przydatne, jeśli do naszych zadań należy również nadzorowanie innych osób - dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu będziemy mogli w łatwy sposób monitorować ich postępy.

Z naszych doświadczeń wynika, że najwygodniejsze w codziennej pracy są aplikacje do zarządzania projektami dostępne właśnie w trybie online - choćby dlatego, że można z nich korzystać z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia. Większość z nich jest płatna, ale cena pojedynczej licencji zwykle nie jest wygórowana, a poza tym prawie wszystkie aplikacje można przez pewien czas za darmo przetestować.

Zobacz również:

  • Dark Web Monitoring - czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?
  • Dropbox dodaje nowe narzędzia do wyszukiwania i organizowania plików

Jedną z najpopularniejszych usług tego typu jest dostępny również w polskiej wersji Basecamp. Pozwala on tworzyć zadania i listy zadań, w których możliwe jest stałe monitorowanie postępów prac czy odnotowywanie zrealizowania istotnych etapów (tzw. kamienie milowe). Atutem jest również rozbudowany system powiadomień oraz narzędzia do komunikacji pomiędzy współpracownikami (m.in. chat). Ciekawą propozycją jest również Wrike oferujący podobną funkcjonalność, ale dodatkowo wyposażony w możliwość tworzenia rozbudowanych wykresów, wygodne udostępnianie plików oraz rozbudowane wsparcie dla większości popularnych platform mobilnych. Dodajmy, że polscy internauci mają do dyspozycji również polskie usługi do zarządzania projektami, np. Isido czy Goprojekt.pl. Ceny zaczynają się od ok. 30 zł za miesiąc (w podstawowym wariancie - z ograniczoną liczbą projektów i niewielką przestrzenią dyskową na dane).

-----

Autor artykułu: Antoni Steliński

Redakcja online: Wiktor Szpunar

Polecamy naszą serię artykułów o chmurze:

Cloud computing - z głową w chmurach