Aplikacje z Androida będą dostępne na smartfony z Windows Phone? To możliwe

Niewykluczone, że w kolejnych wersjach systemów Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1 zobaczymy aplikacje przeniesione prosto z Androida. Microsoft podobno zastanawia się nad dodaniem możliwości uruchamiania plików APK z programami napisanymi na system Google na własnych tabletach i smartfonach.

W kolejnej odsłonie systemu Windows Phone 8.1 czeka nas dużo zmian. Okazuje się, że wprowadzenie Action Center, czyli rozwiązania zbliżonego do obszaru powiadomień z systemu Android nie jest jedyną nowością, która zbliży mobilny system Microsoftu i zielonego robota. Jak donosi serwis The Verge, gigant z Redmond rozważa możliwośc uruchamiania na komputerach i tabletach z Windows 8.1 Update 1 oraz smartfonach Windows Phone 8.1 aplikacji pisanych z myślą o Androidzie.

Może być to rozwiązaniem dla jednej z największych bolączek mobilnej platformy Microsoftu, czyli braku aplikacji. Sytuacja jest już znacznie bardziej komfortowa dla użytkowników niż rok temu, ale nadal Windows Marketplace ma spore braki względem Google Play i Apple App Store. Możliwość uruchamiania aplikacji bezpośrednio z plików APK mogłaby ten problem przynajmniej po części rozwiązać. Z drugiej strony mógłby to być sygnał dla deweloperów, że przygotowanie kafelkowych programów nie ma sensu, co w efekcie mogłoby ich zniechęcić do dalszych prac nad rozwojem dedykowanych aplikacji.

Zobacz również:

  • WhatsApp przestanie działać na wybranych smartfonach
  • Aplikacje na Androida nie działają! To globalna awaria. Sprawdź co robić
  • Redmi Note 11 już są i wyglądają świetnie! Kiedy trafią do Polski?
Aplikacje z Androida będą dostępne na smartfony z Windows Phone? To możliwe

Trzeba jednak pamiętać, że podobną drogą, którą może pójść Microsoft, poszły wcześniej BlackBerry i Jolla. Zarówno system BlackBerry 10 jak i Sailfish OS pozwalają na uruchamianie aplikacji pisanych z myślą o Androidzie. Nie są one spójne z interfejsem i nie zawsze działają w pełni poprawnie, ale uzupełniają braki w sklepach z aplikacjami na te platformy. Trudno więc argumentem o dostępności aplikacji z systemu Google przekonać użytkowników do wybierania alternatywnych systemów, skoro aplikacje z Androida mogą też uruchomić… bezpośrednio na Androidze.