Aplikacje z Windows na Androidzie? Twórcy Wine już nad tym pracują!

Twórcy oprogramowania Wine potwierdzili, że pracują obecnie nad przygotowaniem go w wersji na Androida. Dzięki temu możliwe będzie uruchamianie np. na smartfonie aplikacji dla Windows.

(Źródło: phoronix.com)

Wine to oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest uruchamianie aplikacji przygotowanych dla systemu Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix (często sięgają po nie użytkownicy komputerów Mac). Podczas odbywającej się kilka dni temu w Brukseli konferencji FOSDEM dowiedzieliśmy się jednak, że obecnie trwają prace nad przygotowaniem Wine w wersji...na Androida!

Lider projektu, Alexandre Julliard, zaprezentował nawet wersję demonstracyjną "androidowego" Wine. Uczestnicy konferencji twierdzili jednak, że działała ona strasznie wolno. Wpływ na to z pewnością miał jednak fakt, że Androida emulowany był przez Julliarda na MacBooku.

Kiedy?

Niestety obecnie nic nie wiemy na temat terminu wydania Wine (nawet w wersji poglądowej) dla użytkowników gadżetów z Androidem.

Z Androida na Windows

Przy okazji warto wspomnieć o odwrotnej drodze, czyli możliwości uruchamiania gier i aplikacji z Androida na komputerze PC pracującym pod kontrolą Windows. Chyba najprostszym obecnie sposobem, aby to osiągnąć, jest skorzystanie z BlueStacks App Playera, czyli darmowego emulatora mobilnego systemu Google (więcej na ten temat tutaj).