Apple-1 kupiony za rekordowe 671 tys. USD

Wciąż działający egzemplarz komputera Apple-1 został kilka dni temu kupiony za rekordową kwotę 671 tysięcy dolarów. Jeżeli nigdy nie był myty, prawdopodobnie znajdują się jeszcze na nim odciski Steve'a Wozniaka, a być może nawet Steve'a Jobsa...

Komputer osobisty Apple-1 wszedł do sprzedaży w kwietniu 1976 roku. Zaprojektował go i ręcznie budował Steve Wozniak, który od pewnego momentu korzystał z pomocy Steve'a Jobsa. Sprzęt kosztował 666,66 USD i oferował do dyspozycji użytkowników:

- procesor MOS Technology 6502 taktowany zegarem ok. 1 MHz

- pamięć 4 KB RAM (można ją było standardowo rozbudować do 8 KB, lub nawet do 48 KB przy wykorzystaniu produktów innych firm)

- grafika pozwalająca na uzyskanie trybu tekstowego 40 kolumn na 24 wiersze

Komputer dostarczany był jako płyta główna z zainstalowanymi ponad 60 typami układów scalonych. Aby z niego korzystać należało się jeszcze zaopatrzyć w obudowę, zasilacz, klawiaturę i monitor.

Mamy nowy rekord sprzedaży

W 2005 roku oszacowano, że na świecie znajduje się jeszcze maksymalnie 50 komputerów Apple-1. Co jakiś czas pojawiają się one na aukcjach, z których rekordowa zakończyła się w listopadzie 2012 roku osiągnięciem kwoty sprzedaży na poziomie 400 000 euro. Od kilku dni mamy jednak nowy rekord: jeden z egzemplarzy został sprzedany w niemieckim domu aukcyjnym za 420 tysięcy euro (po doliczeniu prowizji i podatku całkowita kwota sprzedaży osiągnęła poziom 671 400 dolarów). O nabywcy urządzenia wiemy tylko tyle, że pochodzi z Dalekiego Wschodu.