Apple A14X - oto pierwszy procesor ARM dla MacBook'a i nowego iPad'a

Apple szykuje się do uruchomienia produkcji układu Apple A14X, który będzie napędzał pierwsze komputery Mac oparte na procesorach ARM. Produkcja ruszy już za kilka tygodni.

Apple przygotowuje się do uruchomienia produkcji 5 nm procesora Apple A14X. Będzie on przeznaczony dla pierwszej serii komputerów Mac korzystających z architektury ARM. Układ A14X powinien pojawić się także w kolejnej generacji iPada Pro.

Apple MacBook 12

Apple MacBook 12

Najnowszy raport DigiTimes wskazuje, że procesor Apple A14X trafi do masowej produkcji w czwartym kwartale 2020 roku. Oznacza to, że pierwsze komputery Mac z procesorami ARM pojawią się na rynku najwcześniej w 2021 roku.

W zeszłym roku firma TSMC będąca podwykonawcą Apple zainwestowała 25 miliardów dolarów w rozwój linii produkcyjnej dla procesorów wykorzystujących 5 nm proces technologiczny. TSMC może być wyłącznym producentem układów Apple A14X.

Wcześniejsze raporty donoszą, że pierwszy MacBook z procesorem ARM ma zostać zaprezentowany pod koniec 2020 roku. Komputer ma wyróżniać się rewelacyjnym czasem pracy na baterii wynoszącym od 15 do 20 godzin podczas pracy biurowej.

Apple A14X będzie wzmocnioną wersją procesora Apple A14 którego zobaczymy w tegorocznych modelach iPhone 12 (sprawdź najnowsze informacje o tych smartfonach). Procesor Apple A14X o nazwie kodowej Tonga pojawi się także w iPadzie Pro kolejnej generacji.

Firma Apple ogłosiła na konferencji WWDC 2020 w czerwcu tego roku, że komputery Mac w ciągu najbliższych dwóch lat przejdą z procesorów Intel x86 na samodzielnie projektowane układy, oparte na architekturze ARM. System macOS Big Sur jako pierwszy wspiera komputery z układami x86 oraz ARM.

Bloomberg twierdzi, że firma Apple opracowuje obecnie co najmniej trzy procesory dla komputerów Mac, które są oparte na bazowym układzie A14 z iPhone 12.

Pierwsze układy Apple A14X do komputerów Mac mają posiadać 12 rdzeni. Osiem z nich to rdzenie wysokiej wydajności. Reszta rdzeni pracować będzie podczas mniej obciążających zadań.

Sprawdź, ile kosztuje MacBook Air 13 2020.

Źródło: macrumors.com