Apple AirPods 2021 - cena, data premiery, nowe funkcje [AKTUALIZACJA 23.07.2021]

Kiedy Apple wypuści tegoroczną edycję słuchawek AirPods? Ile będą kosztować? Jak będą wyglądać? Co z AirPods Pro i AirPods Max? W tym artykule zbieramy wszystkie te informacje.

Żródło: 52audio.com

Apple było niezwykle blisko tego, aby rok 2020 zakończyć bez premiery żadnej wersji słuchawek AirPods. Na szczęście tuż pod koniec roku, dokładnie 15 grudnia, wypuściło model AirPods Max. W porównaniu do 2019 roku, kiedy na rynku pojawiły się dwa różne warianty słuchawek, wygląda to dość przeciętnie.

Osoby korzystające ze słuchawek Apple zapewne zdają sobie też sprawę z ich niedoskonałości. Są one oczywiście spowodowane tym, jak szybko na rynku pojawiają się co raz to nowe funkcje i możliwości, a ostatnie usprawnienia w AirPods zostały wprowadzone w październiku 2019 roku. Na obecnym etapie rozwoju technologii jest to przepaść, którą Apple powinno jak najszybciej pokonać. Dobitnie świadczy o tym chociażby fakt, że firma planuje, aby aplikacja Apple Music wprowadziła nowy format bezstratnej kompresji dźwięku – Apple Loseless – którego obecnie dostępne słuchawki nie są w stanie obsłużyć. Wydaje się więc nieuniknionym rychłe ogłoszenie i wypuszczenie na rynek nowego modelu słuchawek, który będzie w stanie odtworzyć ten format.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na iOS za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [23.07.2021]
  • Wszystkie nowe produkty Apple z lipca 2021 roku
  • AirPods z nowymi funkcjami zdrowotnymi. Kiedy premiera?

Jak długo będziemy jednak musieli czekać na trzecią generację AirPods i drugą AirPods Pro? Jeszcze w tamtym roku spekulowano o pojawieniu się słuchawek AirPods Pro Lite, czyli zestawu, który miałby się znajdować „pomiędzy” wspomnianymi wyżej, jednak zdaje się, że ten temat wygasł.

AirPods – data premiery

Apple produkuje obecnie trzy rodzaje słuchawek AirPods: bazowe słuchawki True Wireless oraz wersje Pro i Max. Najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym jedynymi słuchawkami, które zobaczymy w tym roku będą klasyczne AirPods, a odświeżone AirPods Pro pojawią się dopiero w 2022 roku. Tak przynajmniej twierdził w czerwcu analityk Bloomberga, Mark Gurman.

Apple AirPods 2021 - cena, data premiery, nowe funkcje [AKTUALIZACJA 23.07.2021]

Żródło: 52audio.com

Na ten moment wciąż nie dysponujemy żadnymi konkretnymi informacjami dotyczącymi daty premiery nowych AirPods'ów. Przewidywania kolejnych analityków rynku od początku roku okazują się być nietrafionymi: słyszeliśmy już o premierze słuchawek w marcu, następnie o ogłoszeniu podczas kwietniowego wydarzenia Apple, a później o konkretach w trakcie WWDC. Nic takiego nie miało jednak miejsca. W marcu analityk Ming-Chi Kuo przepowiadał, że produkcja słuchawek AirPods rozpocznie się najwcześniej w trzecim kwartale tego roku. Możemy więc zakładać, że pojawią się one na rynku w okresie świątecznym.

Apple AirPods – cena

Na temat ceny słuchawek od Apple możemy powiedzieć w zasadzie to, co o wszystkich produktach giganta z Cupertino: nie należą do najniższych. Obecnie na polskim rynku znajdziemy trzy różne modele słuchawek AirPods w następujących cenach:

  • AirPods: od 589 zł
  • AirPods Pro: od 918 zł
  • AirPods Max: od 2299 zł

Zwróćmy uwagę na fakt, że są to ceny urządzeń w polskich sklepach z elektroniką. Kwoty widniejące w sklepie Apple są niestety dużo wyższe.

Jak widać obecne ceny słuchawek nie zmieniły się wiele od momentu debiutu na rynku. W marcu 2019 roku słuchawki AirPods True Wireless kosztowały 799 złotych. Jesienią 2019 roku za AirPods Pro musieliśmy zapłacić 1299 zł. W grudniu 2020 roku pojawiły się natomiast AirPods Max, które kosztowały ok. 2800 złotych.

Możemy zakładać, że ceny za najnowsze wersje słuchawek Apple będą niestety rosnąć. Za wyznacznik możemy tutaj wziąć premierę Beats Studio Buds, która miała miejsce kilka tygodni temu.

Apple AirPods – design

Zarówno pierwsza i jak i druga generacja AirPods True Wireless wyglądały dokładnie identycznie. Mówimy więc już o okresie pięciu lat bez żadnych zmian w wyglądzie słuchawek. Nawet jak na standardy Apple jest to wyjątkowo długi okres, więc możemy spodziewać się zmian w tegorocznej konstrukcji. Z raportów Marka Gurmana dla Bloomberg wynika, że wersja AirPods Pro otrzyma zmieniony design, przybliżający ich wygląd do Beats Studio Buds.

Apple AirPods 2021 - cena, data premiery, nowe funkcje [AKTUALIZACJA 23.07.2021]

Żródło: 52audio.com

Istnieje więc szansa na to, że także klasyczne AirPods TWS otrzymają odświeżony wygląd. Nie będzie to jednak drastyczne przeprojektowanie, a jedynie kosmetyczne zmiany.

Apple AirPods 2021 - cena, data premiery, nowe funkcje [AKTUALIZACJA 23.07.2021]

Żródło: 52audio.com

Przedstawione wyżej rendery oparte są oczywiście na nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacjach pochodzących z przecieków. Obie grafiki powstały także jeszcze na początku tego roku, więc niewykluczonym jest, że Apple zdecyduje się na kolejne zmiany w projekcie.

Możemy także zakładać, że AirPods otrzymają silikonowe końcówki, podobnie do AirPods Pro, dla jeszcze lepszego wyciszenia szumu. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku mogliśmy usłyszeć plotki o rzekomych dwóch rozmiarach, w jakich dostępne będą AirPods Pro.

Za tak dużą zmianą wyglądu i konstrukcji samych słuchawek pójdą zapewne zmiany w etui jednych i drugich. Chiński portal 52audio opublikował także zdjęcia rentgenowskie konstrukcji etui:

Apple AirPods 2021 - cena, data premiery, nowe funkcje [AKTUALIZACJA 23.07.2021]

Żródło: 52audio.com

Możemy spekulować, że pojawią się kolejne warianty kolorystyczne, spośród których będą mogli wybierać kupujący. Tegoroczne AirPods Max otrzymały aż pięć różnych odcieni, więc po cichu liczymy, że podobnie będzie wyglądać sytuacja przy okazji premier ich mniejszych wersji i użytkownicy AirPods i AirPods Pro będą mogli przestać wybierać pomiędzy białym i białym.

AirPods - nowe funkcje

O ile w trakcie konferencji WWDC 2021, która odbyła się 7 czerwca tego roku, nie usłyszeliśmy żadnych wieści na temat tegorocznych wariantów słuchawek, to Apple i tak ogłosiło, że obecnie dostępne słuchawki czekają usprawnienia. Możemy zakładać więc, że dodatki takie jak m.in. wzmocnienie rozmów, które redukuje szum w trakcie połączeń pojawią się w tegorocznych wersjach AirPods'ów.

Wiemy także, że system iOS 15, który już teraz dostępny jest w ramach otwartych beta testów, umożliwi Siri na przekazywanie nam powiadomień przez słuchawki. Będzie to niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie będziemy musieli sięgać po telefon przy okazji otrzymania powiadomienia.

Najnowsze słuchawki z linii AirPods Pro i AirPods Max będą także kompatybilne z aplikacją Find My. Dzięki temu będą emitować charakterystyczny dźwięk, jeżeli znajdziemy się w ich pobliżu z włączonym Bluetooth. W poszukiwaniach pomoże nam także Proximity View, który poinformuje nas jak daleko od słuchawek się znajdujemy, a Separation Alert przypomni nam, jeżeli się zapomnimy i zostawimy słuchawki za nami. Jak widać więc, Apple przykłada dużo uwagi, abyśmy nie zgubili tegorocznych AirPods'ów.

Kolejnym z dodatków, o którym słyszeliśmy już jakiś czas temu jest możliwość połączenia dwóch zestawów AirPods i korzystania z nich jak z walkie-talkie. Możemy także zakładać, że podstawowe AirPods otrzymają wodoszczelną konstrukcję, na wzór obecnych AirPods Pro oraz niejako przejmą po nich etui.

Nowe słuchawki True Wireless z rodziny AirPods dodatkowo zaoferują funkcje zdrowotne. W projektowanych aktualnie słuchawkach firma planuje zastosować czujniki pozwalające na śledzenie naszego zdrowia (monitorowaniu poziomu tlenu we krwi oraz tętna), a także treningów. Taka informacja pochodzi od samego wiceprezesa zarządu Apple, Kevina Lyncha.

Niewykluczonym jest także dodanie możliwości rozpoznawania gestów przez AirPods Pro. Jeszcze w grudniu 2020 roku Apple zgłosiło patent na tego typu technologię. Projekt zakłada możliwość skanowania i rozpoznawania twarzy oraz gestów użytkownika, do których można przypisać konkretnie działania.

AKTUALIZACJA 21.07.2021

Nowe wiadomości dotyczące ewentualnego terminu premiery słuchawek AirPods 3 napływają z Azji. Portal Nikkei Asia, powołując się na swoje źródła donosi, że Apple planuje rozpoczęcie produkcji wielu urządzeń już w sierpniu. W przyszłym miesiącu na taśmach produkcyjnych pojawią się najnowsze iPhone'y, Macbooki Pro oraz właśnie słuchawki AirPods. Takie informacje pokrywają się z wcześniejszymi doniesieniami analityka rynku Ming-Chi Kuo, który zakładał, że produkcja AirPods 3 rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku.

Jeżeli tak faktycznie się stanie, to przewidywane pojawienie się słuchawek TWS Apple na rynku pod koniec tego roku jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem. Byłaby to miła odmiana, w porównaniu do wielu nietrafionych hipotez, które pojawiały się w zasadzie od początku tego roku. Wcześniej mówiono już o premierze AirPods 3 w marcu tego roku, następnie o kwietniu i czerwcu.

AKTUALIZACJA 23.07.2021

Portal DigiTimes informuje, że rozpoczęły się dostawy niektórych elementów słuchawek AirPods 3. Takie informacje zdają się potwierdzać poprzednie doniesienia Nikkei Asia oraz analityka Ming-Chi Kuo, którzy wieścili rozpoczęcie produkcji słuchawek TWS w sierpniu. Teoretycznie więc, pierwsze słuchawki nowej generacji Apple będą powstawać już za nieco ponad tydzień. Portal informuje także, że produkcja oraz dostawy przyspieszą na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

Co najważniejsze, bazując na tych informacjach, DigiTimes twierdzi, że premiera słuchawek AirPods 3 może mieć miejsce szybciej niż zakładaliśmy. Dziennikarze portalu sugerują, że zostaną one oficjalnie przedstawione we wrześniu, podczas tego samego eventu, na którym Apple pokaże światu najnowszego iPhone'a 13.

Aktualizacja: 23 lipca 2021 10:34
Aktualizacja: 21 lipca 2021 10:55