Apple App Store zaliczył wpadkę ze złośliwym oprogramowaniem

W sklepie Apple App Store pojawiła się złośliwa aplikacja - "Find and Call". Kradnie ona dane z książki kontaktowej i rozsyła spam.


Zabezpieczenia stosowane przez Apple skutecznie chroniły do tej pory użytkowników sklepu App Store przed złośliwymi programami. Zgodnie z informacjami podanymi przez firmę Kaspersky Lab dały się one jednak w końcu oszukać aplikacji "Find and Call", która według specjalistów oprócz swojej normalnej funkcjonalności posiada również i mroczną stronę.

Trojan ten podczas normalnej obsługi dyskretnie wykrada bowiem dane z książki adresowej właściciela smartfona i przesyła je na odpowiedni serwer. Są one następnie wykorzystywane w kampanii spamowej polegającej na tym, że do każdego z kontaktów przesyłane są wiadomości tekstowe z linkiem oraz zaproszeniem do pobrania aplikacji "Find and Call". Co więcej, SMS zawiera numer telefonu z zainstalowanym trojanem, dzięki czemu odbiorca przekonany jest, że wiadomość przesłał do niego znajomy.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na iOS za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [03.12.2021]
  • Zobacz najlepsze promocje na iPhone! [Aktualizacja 04.12.2021]
  • Emotet - zagrożenie wróciło i tworzy swój botnet

Kto za tym stoi?

Złośliwa aplikacja została stworzona przez firmę o nazwie "Wealth Creation Laboratory", której siedziba znajduje się w Singapurze.

Co teraz?

Nic! Po otrzymanej od Kaspersky Lab informacji, firma Apple usunęła już "Find and Call" ze swojego sklepu. Dla pocieszenia właścicieli "jabłkowych" gadżetów dodam tylko, że aplikacja ta dostępna była również w sklepie Google Play.

Bezpieczeństwo OS X

Warto przypomnieć, że od lat jedną z głównych zalet systemów Apple była mityczna odporność na wirusy. Ostatnie wydarzenia spowodowały jednak, że na tej opinii pojawiła się poważna rysa. Więcej na ten temat znajdziecie w poniższych artykułach:

Ponad 600 tysięcy komputerów Mac (sporo w Cupertino) zarażonych robakiem Flashback

Bezpieczeństwo systemu Apple to mit. Wystarczyła większa popularność...

Systemy operacyjne OS X nie są już tak bezpieczne. Apple to potwierdza!