Apple CarPlay, czyli iOS bezpośrednio w samochodzie

Apple realizuje swój plan polegający na wprowadzeniu mobilnego systemu operacyjnego iOS do samochodów. Zintegrowany w aucie moduł o nazwie CarPlay będzie łączył się ze iPhone’ami za pośrednictwem kabla Lightning. Pozwoli na korzystanie z takich aplikacji jak odtwarzacz muzyczny oraz mapy.

Apple szykuje się do udostępnienia szerszej publice rozwiązania o nazwie CarPlay. Pierwsze koncepty tego systemu zaprezentowane zostały już rok temu podczas konferencji WWDC. Od tego czasu Google zapowiedziało ekspansję Androida w stronę samochodów i najwyraźniej Apple nie chce pozostać w tyle.

Apple CarPlay ma pozwolić kierowcy na korzystanie w czasie jazdy z aplikacji pisanych z myślą o systemie iOS na ekranie wbudowanym w auto bez konieczności brania do ręki telefonu. Możliwa będzie obsługa systemu za pomocą komend głosowych wydawanych asystentowi Siri. Podstawowym programem będzie tutaj bez wątpienia pakiet map Apple, który doczekał się lekkiej modernizacji interfejsu.

Zobacz również:

  • Apple Watch zmierzy ciśnienie krwi? Wkrótce to będzie możliwe!
  • Ludzie rzucili się na ścierkę od Apple! Dostawa dopiero w 2022
  • Recenzja: Volkswagen Caddy Cargo - ile technologii pomieści dostawczak?
Apple CarPlay, czyli iOS bezpośrednio w samochodzie

Dzięki połączeniu się ze smartfonem Apple Maps będą mogły wyświetlać aktualne informacje na temat natężenia ruchu. CarPlay od Apple umożliwi też odbieranie i wykonywanie połączeń głosowych i słuchanie muzyki zakupionej wcześniej w iTunes. Użytkownicy będą mieli też dostęp do iTunes Radio oraz części muzycznych aplikacji firm trzecich, takich jak np. Spotify.

Co może być rozczarowaniem, Apple nie przewiduje możliwości połączenia swoich smartfonów z CarPlay za pomocą łączności bezprzewodowej. Połączenie między systemem multimedialnym a iPhone’ami 5, 5c i 5s będzie realizowane z wykorzystaniem kabla Lightning.

Apple CarPlay ma trafić w pierwszej kolejności do samochodów takich marek jak Ferrari, Honda, Hyndai, Jaguar, Mercedes-Benz i Volvo.