Apple CarPlay i Android Auto bardziej rozpraszające, niż pisanie SMS'a!

Najnowsze badania dowodzą, że systemy łączące nasze smartfony z samochodowym infotainment są bardzo niebezpieczne.

Android Auto oraz Apple CarPlay to rozwiązania, które pozwalają podłączyć smartfony z systemem Android lub iOS do kompatybilnego systemu infotainment w samochodzie. Zarówno CarPlay, jak i Android Auto są dostępne na rynku już od pięciu lat i w międzyczasie doczekały się wielu aktualizacji i ulepszeń. Niestety najnowsze badania wskazują, że korzystanie z tych rozwiązań jest wysoce nieodpowiedzialne i znacząco wpływa na bezpieczeństwo podróżowania.

Apple CarPlay i Android Auto bardziej rozpraszające, niż pisanie SMS'a!

Najnowsze badania mierzące zakres zachowań kierowców wskazują, że korzystanie z Android Auto lub CarPlay podczas jazdy jest bardziej absorbujące, niż pisanie SMS'a lub prowadzenia pod wpływem marihuany.

Zobacz również:

  • iPhone 13 już dziś w świetnej promocji! Sprawdź oferty popularnych sklepów [28.07.2023]

Na zlecenie IAM RoadSmart - największej brytyjskiej, charytatywnej organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ruchu drogowego przeprowadzono badania z wykorzystaniem 20 ochotników. Na specjalnie przygotowanym symulatorze mieli oni przejechać trzykrotnie trasę testową. Na początku jechali bez włączonego systemu infotainment. W drugim przejeździe poproszono ich o wydawanie poleceń głosowych w celu uruchomienia muzyki, nawigacji oraz telefonu. Trzeci przejazd odbywał się z wykorzystaniem obsługi systemu infotainment za pomocą dotyku.

Przejazdy mierzone były pod kątem wydajności jazdy: utrzymania prędkości, pozycji na pasie ruchu, zachowania na drodze, a także czasu reakcji na zewnętrzne bodźce niezwiązane z prowadzeniem pojazdu.

Rezultaty badania nie napawają optymizmem. Podczas korzystania z ekranów dotykowych czasy reakcji były gorsze o od 53 do 57 procent. Jazda po jednym małym piwie pogarsza reakcję o 12 procent, a pod wpływem marihuany o 21 procent. W rezultacie droga hamowania z prędkości autostradowej podczas korzystania z Android Auto lub Apple CarPlay była o 4-5 razy dłuższa.

Korzystanie z poleceń głosowych zwiększało czas reakcji o od 30 do 36 procent.

Naukowcy z IAM RoadSmart liczą, że brytyjski rząd wprowadzi restrykcje dotyczące testowania systemów infotainment przed wprowadzeniem ich do sprzedaży.

Sprawdź, ile kosztuje radio z Apple CarPlay i Android Auto.

Źródło: newatlas.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: