Apple Expo - debiutuje iMac G5

Odbywająca się w Paryżu w dniach 31 sierpnia - 4 września 2004 wystawa Apple Expo, zgromadziła ponad 200 producentów sprzętu i oprogramowania z całego świata, pragnących zaprezentować swoje najnowsze produkty. To czas wielu znaczących premier, w tym nowej linii komputerów iMac koncernu Apple, wyposażonych w procesory G5.

Apple Expo - debiutuje iMac G5

Co znajdziemy w środku iMaca G5?

Zwiedzający paryską wystawę Apple Expo mieli okazję przyjrzeć się z bliska dość niezwykłej konstrukcji nowych komputerów z serii iMac z procesorami G5. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej edycji sprzed 4 lat, ekran zawieszony jest na specjalnym wysięgniku, lecz wszelkie komponenty komputera - procesor, dysk twardy, napęd DVD zostały tym razem schowane bezpośrednio w obudowie monitora, za 17-calowym lub 20-calowym, panoramicznym ekranem. Philip Schindler, zastępca szefa departamentu marketingu Apple, który prezentował nowego iMac'a uśmiecha się pod nosem, mowiąc: "Wiele osób zwracało się do nas z pytaniem: gdzie podziała się reszta komputera?".

Apple Expo - debiutuje iMac G5

Nowa seria komputerów iMac z procesorem G5

Od połowy września dostępne będą 3 wersje komputerów iMac z procesorem G5. Najmocniejsza jednostka dysponuje procesorem G5 o częstotliwości 1,8 GHz, i 512 KB pamięci cache L2 oraz szyną FSB o prędkości 600 MHz. Druga wersja posiada taki sam procesor, aczkolwiek mniejszy wyświetlacz (17 cali), zaś trzecia - procesor G5 o częstotliwości 1,6 GHz i FSB 533 MHz (wyświetlacz również 17-calowy). Panoramiczny ekran o przekątnej 20 cali wyświetla obraz w rozdzielczości natywnej 1680 x 1050 pikseli (w pozostałych dwóch modelach z 17-calowym ekranem, rozdzielczość ta wynosi 1440 x 900 pikseli). W nowej serii komputerów iMac zastosowano kartę graficzną GeForce FX5200 Ultra z 64 MB pamięci, podłączaną do portu AGP 8x. Twarde dyski w standardzie Serial ATA dysponują pojemnością 80 GB (oba modele 17-calowe) oraz 160 GB (model 20-calowy). W każdym z komputerów zamontowano 256 MB pamięci DDR 400 SDRAM. Możliwe jest jej rozbudowanie do 2GB.

Szczegółowa specyfikacja każdego z trzech modeli komputerów iMac G5

Również na polskim rynku, iMac G5 zadebiutować powinien w połowie września. W sklepie internetowym, na polskiej stronie Apple, znaleźć można już ofertę cenową dla każdego z trzech modeli tych komputerów.

Więcej informacji: Apple Expo