Apple M1 to wydajnościowy potwór - pokonuje wszystkie MacBooki z Intel

W sieci pojawiły się pierwsze wyniki testów syntetycznych procesora M1. Wersja z MacBook'a Air radzi sobie z 16 calowym MacBookiem Pro.

Apple zaprezentowało oficjalnie komputery Mac z autorskim procesorem Apple M1. Układ korzystający z architektury ARM64 wyposażono w 8 rdzeni. Dodatkowo całość zintegrowano z pamięcią operacyjną i układem graficznym. Chip wyprodukowano w 5 nm procesie technologicznym, a w bazowym MacBook'u - modelu Air - całość chłodzona jest pasywnie.

MacBook Air z procesorem Apple M1

MacBook Air z procesorem Apple M1

Do sieci trafiły właśnie pierwsze testy syntetyczne procesora Apple M1 wykonane w Geekbench 5. Rezultat jest zaskakujący.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • Najlepsze antywirusy dla systemów macOS w 2023 roku
  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13 mini, iMac 24" [28.07.2023]

Bazowy MacBook Air z układem Apple M1 oraz 8 GB pamięci operacyjnej uzyskał 1687 punktów w teście jednowątkowym oraz 7433 punktów w teście wielowątkowym. Zgodnie z informacjami z bazy Geekbench taktowanie rdzeni sięga nawet do 3,2 GHz.

Wyniki Apple M1 w Geekbench 5

Wyniki Apple M1 w Geekbench 5

Układ Apple M1 pokonuje wszystkie modele iPhone'a i iPad'a.

Co ważne nowy MacBook Air Late 2020 jest znacznie wydajniejszy od zeszłorocznego 16 calowego MacBook'a Pro, który nadal pozostaje w ofercie.

Patrząc na procesor M1 w odniesieniu do Intel Core i5-8257U, który znajdował się w bazowych wersjach MacBook'a Pro z paskiem Touch Bar możemy liczyć na prawie dwukrotny wzrost wydajności.

Od bazowego MacBook'a Air 2020 nowy model z układem M1 jest ponad 3,5 razy wydajniejszy. Popularny model z procesorem Intel Core i5-1030NG7 jest ponad dwa razy słabszy.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze wyniki są powtarzalne - w sieci znajdziemy już rezultaty testów przeprowadzonych na kilku komputerach. Podkreślić należy również, że MacBook Air jest chłodzony pasywnie. Oznacza to, że układ M1 w Mac'u mini oraz MacBook'u Pro będzie jeszcze wydajniejszy.

Źródło: Macrumors.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: