Apple M1X w sieci. Do MacBook'a Pro trafi aż 12 rdzeni i lepsza grafika

Do sieci wyciekła specyfikacja techniczna ulepszonego procesora Apple M1. Nowy model trafi do najwydajniejszych komputerów Apple. Specyfikacja techniczna pozwala sądzić, że będzie to piekielnie szybki układ.

Apple ostrożnie podchodzi do swojego przejścia z architektury x86 na ARM. Pierwszy procesor Apple M1 trafił do MacBook'a Air oraz tańszych konfiguracji 13 calowego MacBook'a Pro. Po kilku miesiącach wiemy już, że układ ten bez problemu radzi sobie z o wiele droższymi procesorami Intela i zostawia w tyle wszystkie chipy stosowane wcześniej w MacBooku Air i mniejszym MacBooku Pro.

MacBook Air i MacBook Pro 13 z procesorem Apple M1

MacBook Air i MacBook Pro 13 z procesorem Apple M1

Od premiery procesora Apple M1 użytkownicy sprzętu Apple z niecierpliwością czekają na ulepszony procesor Apple M1X, który trafi do 16 calowego MacBooka Pro oraz iMac'a. Obecnie te komputery kupimy tylko i wyłącznie z nie najnowszymi już procesorami Intela.

Dzięki najnowszemu przeciekowi poznaliśmy dokładną specyfikację techniczna procesora Apple M1X. Okazuje się, że zaoferuje on nie 8, a aż 12 rdzeni CPU oraz 16 rdzeniową kartę graficzną. Dla przypomnienia Apple M1 oferuje 7 lub 8 rdzeniowe GPU.

Informacje na temat przedprodukcyjnego egzemplarza procesora Apple M1X pojawiły się w CPU Monkey. Dane techniczne nie są zweryfikowanie, ale dają pogląd na to, jak wyglądać będzie nadchodzący procesor od Apple.

Sercem Apple M1X będzie procesor składający się z 8 rdzeni Firmstorm oraz 4 rdzeni Icestorm. Całość wyprodukowana będzie w 5 nm procesie technologicznym, a bazowa częstotliwość taktowania została ustalona na 3,2 GHz.

Karta graficzna otrzyma 16 rdzeni oraz 256 jednostek obliczeniowych. Do komputera Mac z procesorem Apple M1X podepniemy maksymalnie trzy wyświetlacze. To spora zmiana względem Apple M1, który pozwala na wyświetlanie obrazu na dwóch monitorach. Karta graficzna będzie w stanie wykorzystać nawet 16 GB pamięci operacyjnej.

Procesor Apple M1X obsłuży do 32 GB pamięci zunifikowanej w standardzie LPDDR4X-4266. Nie zabraknie PCIe 4.0, USB 4 oraz Thunderbolt 4. Maksymalne TDP ma wynosić 45 W. Dzięki niemu wiemy, że układ Apple M1X trafi do większych laptopów takich, jak 16 calowy MacBook Pro oraz komputerów stacjonarnych.

Premiera procesora Apple M1X powinna odbyć się w drugim kwartale 2021 roku. Nie znamy jeszcze dokładnej daty.

Źródło: cpu-monkey.com