Apple: Nokia powinna zniknąć z USA

Batalia sądowa pomiędzy Apple i Nokia osiągnęła moment krytyczny. Spółka z Cupertino złożyła przed Amerykańską Komisją ds. Handlu Międzynarodowego wniosek o wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży produktów marki Nokia w Stanach Zjednoczonych.

Sądową batalię przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości rozpoczęła Nokia, która w październiku ubiegłego roku zarzuciła Apple naruszenie 10 patentów związanych m.in. z obsługą sieci GS, UMTS oraz technologią kodowania transmisji głosu.

Według przedstawicieli Nokii rozwiązania te są wykorzystywane niemal przez wszystkich wiodących producentów telefonów komórkowych. Fiński koncern licencjonuje technologie ok. 40 firmom. Firma domaga się od Apple zapłacenia należności za każdy sprzedany od 2007 roku model smartfona iPhone.

Na reakcję Apple nie trzeba było długo czekać. Firma 11 grudnia odpowiedziała na zarzuty składając własny pozew o bezprawne wykorzystywanie przez Nokię technologii chronionych 13 patentami należącymi do Apple. Niestety nie ujawniono o jakie konkretnie rozwiązania technologiczne chodzi. Według pojawiających się doniesień pozew dotyczy wprowadzonych przez Apple usprawnień w obsłudze sieci GSM, LTE lub CDMA.

Dokładnie 31 grudnia Nokia odpowiedziała kolejnym pozwem, w którym zarzuciła firmie Apple naruszenie siedmiu patentów związanych m.in. z interfejsem użytkownika, zarządzaniem energią oraz obsługą wbudowanej anteny i aparatu fotograficznego. W treści pozwu złożonego przed Amerykańską Komisją ds. Handlu Międzynarodowego czytamy, że według przedstawicieli fińskiej firmy chronione prawnie rozwiązania są podstawą istotnych cech i funkcji większości produktów Apple.

Nie minął miesiąc, a Apple postanowiło zareagować w ostrzejszy sposób. Firma właśnie złożyła przed Amerykańską Komisją ds. Handlu Międzynarodowego wniosek o wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży produktów marki Nokia w Stanach Zjednoczonych. Niestety władze spółki z Cupertino odmówiły komentarza w sprawie swojego wniosku.

Nokia natychmiast odpowiedziała deklaracją, że na pewno z uwagą przeanalizuje dokument i odpowie na niego z należytą stanowczością. "To nie zmienia faktu, że Apple od wprowadzenia urządzenia iPhone w 2007 roku cały czas bezprawnie korzysta z rozwiązań naszej firmy" - powiedział w wywiadzie dla Bloomberg rzecznik firmy Nokia, Mark Durrant.

W listopadzie ubiegłego roku firma Strategy Analytics opublikowała raport, w którym podała, że Apple uzyskało lepsze wyniki kwartalne w branży mobilnej niż Nokia. Firma miała uzyskać przychód łącznie ponad 1,6 mld dolarów na iPhonie. Nokia tymczasem zanotowała przychód w wysokości 1,1 mld dolarów na rynku telefonów komórkowych.

Rick Simonson, dyrektor działu telefonów komórkowych w Nokii, powiedział wówczas, że choć firma od 18 miesięcy systematycznie traciła rynek, to teraz wreszcie powstrzymała ten trend i w 2010 zamierza ponownie ruszyć do walki o klienta. Głównymi założeniami Nokii jest premiera platformy Maemo oraz dopracowanie platformy Symbian.

Wojny patentowe: kosztowna lekcja Microsoftu

System patentowania technologii oraz rozwiązań stosowanych w oprogramowaniu jest kwestią bardzo kontrowersyjną.

Przypomnijmy, że w grudniu 2009 roku Amerykański Sąd Apelacyjny odrzucił apelację Microsoftu w sprawie wstrzymania sprzedaży i importu edytora tekstu Word na terenie Stanów Zjednoczonych. Sąd potwierdził wówczas, że Microsoft ma czas do 11 stycznia by wstrzymać oprogramowania Word 2007 zawierającego rozwiązania bazujące na XML na terenie Stanów Zjednoczonych.

Decyzją sądu Microsoft został również zobligowany to tego by wypłacić poszkodowanej spółce i4i ponad 290 mln dolarów zadośćuczynienia. Sprawę opisujemy w artykule "Word 2007 z XML w sprzedaży mimo zakazu".