Apple Pay do kontroli - czy firma zapłaci wysoką karę?

Nad Apple zbierają się czarne chmury. Czy Komisja Europejska skomplikuje amerykańskiemu gigantowi zycie?

Apple możę mieć niemały problem. Jeżeli okaże się, że firma lekceważy prawo konkurencji, jednocześnie promujac korzystanie z autorskiego systemu płatności Apple Pay, przedsiębiorstwo będzie mało doczynienia z Komisją Europejską.

Apple Pay do kontroli - czy firma zapłaci wysoką karę?

Źródło: apple

Komisja do spraw konkurencji rozesłała pod koniec wakacji kwestionariusz do niektórych sprzedawców internetowych, który zawierał pytanie czy firma Apple ograniczyła płatności online dokonywane za pośrednictwem aplikacji lub innych sprzedawców online.

Apple Pay jest jedną z niewielu mobilnych usług płatniczych, z których skorzystać mogą użytkownicy telefonów komórkowych i która jest powszechnie dostępna w większości krajów Unii Europejskiej, a także na całym świecie. Jest ona ściśle zintegrowana z ekosystemem firmy Apple od iPhone'a, który jest podstawowym nośnikiem kart płatniczych przez smartwatche Apple Watch, aż po komputery Mac z systemem MacOS, które również wykorzystują Apple Pay za pomocą przeglądarki sieciowej Safari.

Komisja Europejska nie ogłosiła w chwili obecnej żadnego formalnego postępowania wyjaśniającego w sprawie usługi, ale jest wyraźnie zainteresowana zobowiązaniami umownymi oraz faktem czy Apple w 100 procentach się im podporządkowuje. Ani Komisja do spraw konkurencji, ani Apple nie przedstawiły oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Przypominamy, że Apple w chwili obecnej prowadzi dwa spory. Pierwszy o 14 miliardów dolarów podatku, a drugi o działania monopolistycze związane z Apple Music w stosunku do drugiej popularnej usługi streamingowej - Spotify.

Źródło: cnet