Apple Podcasts - płatne subskrypcje w końcu dostępne

Twórcy oraz słuchacze korzystający z aplikacji Apple Podcasts w końcu doczekali się zapowiadanych w kwietniu zmian. Co nowego na nich czeka?

O licznych usprawnieniach aplikacji Apple Podcasts słyszeliśmy już w kwietniu. Pierwsze zapowiedzi giganta z Cupertino mówiły, że możliwość subskrypcji ulubionych kanałów pojawi się jeszcze w maju. Została ona jednak przesunięta ze względu na zastrzeżenia, jakie użytkownicy mieli do zmian wprowadzonych w aktualizacji iOS 14.5. Twórcy zmagali się z problemami, przez które odcinki były publikowane z dużym opóźnieniem. Mogli też przestać być właścicielami podcastów. Apple wystosowało nawet oficjalny list z przeprosinami. Ze względu na te problemy nowe funkcje miały pojawić się w połowie czerwca. W końcu doczekaliśmy się i dzisiaj, 15 czerwca, użytkownicy aplikacji mogą wspierać swoich ulubionych twórców za pośrednictwem subskrypcji.

Płatnych subskrypcji oczywiście. W ramach programu zyskujemy transmisje wolne od reklam, a także specjalną zawartość, dostępną jedynie dla subskrybentów. Dodatkowo możemy uzyskać wcześniejszy dostęp do zaplanowanych już odcinków, a także do tych już zarchiwizowanych.

Zobacz również:

  • Kolejne problemy z Face ID, tym razem wśród poważnie chorych użytkowników
  • Creative Live! Mic M3 - profesjonalny mikrofon z mnóstwem nowoczesnych rozwiązań
  • Apple znów w sądzie! Chodzi o... ładowarki

Chodzi wam pewnie po głowie jedno pytanie: gdzie jest haczyk? Program wygląda na bardzo korzystny zarówno dla słuchaczy, jak i twórców podcastów, jednak... Apple będzie pobierało 30% kwoty subskrypcji na własne konto. Tak więc jedynie część naszych pieniędzy trafi do twórców treści. Warto zauważyć, że wielu autorów korzysta z podcastów Apple jako dodatkowego źródła utrzymania, a słuchacze mogą wspierać ich także na inne sposoby, jak na przykład za pośrednictwem strony Patreon.

Autorzy od teraz mogą grupować swoje podcasty i wyróżniać je dzięki specjalnym grafikom, opisom oraz tytułom. Ta opcja jest dostępna dla każdego twórcy. Słuchacze mogą natomiast wybierać podcasty z uwzględnieniem tego, czy są one darmowe, czy wymagają opłacenia subskrypcji.

Zobacz także: iPhone 12s/13 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki.