Apple Snow Leopard nie będzie już wspierany. Hakerzy ruszą do ataku?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Apple podjęło już decyzję o zaprzestaniu wspierania systemu Snow Leopard.

W grudniu 2013 roku firma Apple wydała uaktualnienia dla przeglądarek Safari w wersji 6 i 7, lecz, co istotne, pominęła przy tym wersję 5.1.10 najczęściej wykorzystywaną przez użytkowników ponad czteroletniego już systemu Snow Leopard. Było to jasnym sygnałem, że amerykańska firma zamierza przestać wspierać ten system.

Co prawda dalej nie mamy oficjalnej informacji to potwierdzającej, lecz obecnie wydaje się już praktycznie pewne, że firma Apple podjęła taką decyzję. We wtorek udostępniła bowiem aktualizacje dla systemów dla Mavericks (OS X 10.9), Mountain Lion (OS X 10.8) i Lion (OS X 10.7), znów pomijając OS X 10.6.

Hakerzy ruszą do ataku?

Warto zauważyć, że z systemu Snow Leopard wciąż korzysta (wg danych Net Applications na koniec stycznia) 19% użytkowników komputerów Apple (jest on popularniejszy od swojego następcy, systemu Lion (10.7)). Oznacza to więc, że jeden na pięć komputerów z logiem amerykańskiej firmy może stać się łatwiejszym celem dla hakerów. Pytanie tylko, czy zechcą to wykorzystać.

Oczywiście użytkownicy mogą temu zapobiec migrując na nowszy OS X. Warto jednak pamiętać, że Snow Leopard, który instalowany był na komputerach z procesorem Intel, to ostatnia wersja systemu Apple obsługująca programy dla procesorów PowerPC przy użyciu narzędzia Rosetta.