Apple Store: kabel Thunderbolt za 49 USD. To dużo, czy mało?

Firma Promise Technology wprowadziła na rynek pierwsze na świecie zewnętrzne systemy RAID - Pegasus RAID R4 i R6 - korzystające z technologii Thunderbolt. Co ważne, aby z nich korzystać, trzeba zakupić osobno kabel Thunderbolt, który kosztuje 49 USD.

Pegasus RAID R4 i R6 to zewnętrzne systemy RAID (wspierają RAID 0, 1, 5, 6 i 10) przeznaczone do współpracy ze sprzętem firmy Apple i zapewniające transfer danych z prędkością ponad 500 MB/s (R4) i 800 MB/s (R6).

Pegasus RAID R4 oferuje cztery kieszenie, w których można umieścić dyski SATA o pojemności 1 TB lub 2 TB. Do wyboru mamy konfiguracje o pojemności 4 TB lub 8 TB.

Zobacz również:

  • HBO GO - 8 porad, które każdy powinien znać
  • Thunderbolt 5 nadciąga. Ten port zastąpi USB Typu C!

Pegasus RAID R6 różni się od poprzednika tym, że posiada sześć kieszeni na dyski twarde, co oznacza, że dostępny jest w dwóch wersjach o pojemności 6 TB i 12 TB.

Co istotne, nowe urządzenia korzystają z nowoczesnej technologii Thunderbolt (posiadają dwa takie porty), która teoretycznie zapewnia przesył informacji z szybkością do 10 Gb/s (1,25 GB/s).

Decydując się na zakup jednego z opisanych urządzeń należy jednak pamiętać, aby dokupić osobno kabel Apple Thunderbolt. Niestety trzeba za niego zapłacić całkiem sporą cenę wynoszącą 49 dolarów.

Czy jednak cena ta nie jest za wysoka? Co takiego może być w tym kablu, że aż tyle kosztuje?

Na szczęście redaktorzy z serwisu iFixit postanowili zając się wspomnianym kablem i rozłożyć go na czynniki pierwsze. Co w nim znaleźli? Sporo. Okazało się bowiem, że w każdej wtyczce znajdują się dwa układy Gennum GN2033, dwa chipy S6A 1JG, chip 1102F SS8370, chip 131 3S oraz mnóstwo rezystorów.

Na stronie Gennum można znaleźć informację, że układ GN2033 (a w zasadzie urządzenie nadawczo-odbiorcze) zapewnia "niezawodne przesyłanie danych z przełomową prędkością po cienkich, tanich przewodach miedzianych".

Warto tutaj zwrócić uwagę na słowo "tanich", które jednak nie bardzo pasuje do ceny dwumetrowego kabla Thunderbolt. W każdym razie trzeba jednak przyznać, że sama jego konstrukcja jest bardzo rozbudowana co może tłumaczyć owe 49 dolarów.

Zresztą kupując nawet najtańszy z nowych systemów - Promise Pegasus R4 4TB - trzeba wydać 999 dolarów, więc dodatkowe 49 dolarów raczej nie będzie aż tak bardzo "bolało".

Warto na koniec dodać, że technologia Thunderbolt znalazła również zastosowanie poza sprzętem Apple. Ostatnio na jej wykorzystanie zdecydowała się bowiem firma Sony, która zaprezentowała notebook Sony Vaio Z oraz komunikującą się z nim za pomocą tego nowoczesnego interfejsu stację dokującą o nazwie Power Media Dock.

Nie zmienia to jednak faktu, że technologii Thunderbolt będzie bardzo trudno szerzej zaistnieć na rynku, tym bardziej, że konkurencyjny interfejs USB 3.0 może się już pochwalić całą masą urządzeń go wspierających (takich jak chociażby przenośna pamięć Kingston DataTraveler).