Apple Studio Display

Niebanalny wygląd, najwyższa jakość obrazu, no i kontrowersyjna cena. Taki jest najnowszy 17-calowy monitor produkcji Apple Computer.

Gdy spojrzymy na nowy 17-calowy monitor Apple, to przede wszystkim rzuca się w oczy niebanalny wygląd: podobnie jak w najnowszych Power Macach G3 design opiera się na krzywiznach i półprzezroczystych materiałach. Monitor ten oferuje najwyższą jakość obrazu przy niskiej - choć może nie szokująco niskiej - cenie.

Apple Studio Display
17-calowy Apple Studio Display jest wyposażony w kineskop Mitsubishi Diamondtron z plamką 0,25 mm. Kineskopy tego typu oferują większą ostrość niż wykonane w technologiach standardowych. Jakość obrazu jest znakomita, tekst wyraźny, a kolory bardzo wierne.

Widzialna powierzchnia obejmuje powierzchnię o przekątnej 16 cali, maksymalna rozdzielczość 1600 na 1200 pikseli (choć najlepiej spisuje się przy rozdzielczości 1024 na 768 pikseli). Monitor oferuje dość skromną częstotliwość odnawiania na poziomie 60 Mhz w najwyższej rozdzielczości, ale przy domyślnych parametrach możemy osiągnąć 85 Mhz dla podwyższenia stabilności obrazu. Reagującymi na dotyk przyciskami ustalamy jasność i kontrast; a także mamy dostęp do wyświetlanego na ekranie menu, gdzie kontrolujemy nasycenie barw, przesunięcie w pionie i poziomie oraz inne opcje.

Monitor przypomina nieco błękitnego iMaca - został pomyślany jako uzupełnienie nowych systemów G3. Nie tylko opiera się na tym samym układzie barw, jego obrotowe nogi sprawiają, że nie można go wygodnie ustawić na obudowach starszych Maców.

Apple gwarantuje poprawną współpracę nowych monitorów jedynie z systemami Power Mac G3 - zarówno starymi, jak i nowymi (niebiesko-białymi). Apple Studio Display jest jednak multisynchronicznym monitorem z wejściem VGA, można więc z niego korzystać z poziomu dowolnego systemu, przy użyciu przejściówki Mac-to-VGA. Bez problemu podłączyliśmy go na przykład do Power Maca 9500 z kartą graficzną ixMicro Ultimate Rez.

Jest to jeden z trzech nowych monitorów sprzedawanych pod nazwą Apple Studio Display. Do tej serii należą jeszcze: 15-calowy LCD i 21-calowy, oparty na kineskopie CRT. Model 15-calowy ma nowy niebiesko-biały design i kosztuje 1099 USD, ale poza tym jest identyczny z monitorem LCD Apple, wprowadzonym w zeszłym roku i sprzedawanym za 1299 USD. W najbliższym czasie przyjrzymy się modelowi 21-calowemu.

Rada Macworlda

Apple Studio Display na pewno nie jest najtańszym 17-calowym monitorem na rynku (jego wersja 21-calowa kosztuje 1699 USD), ale oferuje wyraźny tekst i obraz, znakomite odwzorowanie kolorów i łatwe w użyciu opcje hardware'ów. Posiadacze starszych modeli mogą mieć kłopoty z serwisem technicznym ze względu na oficjalną specyfikację Apple, ale użytkownicy systemów G3 powinni się zainteresować tą ofertą.