Apple WWDC 2021 - data, premiery, nowości, stream

Jedno z najwiekszych wydarzeń Apple już w czerwcu. Co zobaczymy na corocznej konferencji dla deweloperów? Jakie nowości gigant z Cupertino przygotował na drugą połowię 2021 roku?


W poniedziałek 24 maja 2021 roku firma Apple rozesłała oficjalne zaproszenia na coroczną konferencję dla deweloperów - WWDC (Worldwide Developer Conference). Tegoroczna edycja ponownie odbędzie się zdalnie. Wydarzenie zaplanowano na poniedziałek - 7 czerwca 2021 roku. Samo wydarzenie trwać będzie kilka dni, ale to właśnie 7 czerwca na specjalnie przygotowanym przemówieniu otwierającym (Keynote Speach) przedstawiciele Apple zaprezentują nowości, które trafią na miliony urządzeń jesienią tego roku.

WWDC 2021

WWDC 2021

Specjalnie z okazji kolejnego wydarzenia z cyklu WWDC przygotowaliśmy materiał zbiorczy. Dowiesz się z niego czym jest konferencja WWDC, kiedy odbędzie się wydarzenie, jakie nowości powinny się pojawić oraz jak oglądać je na żywo.

Czym jest WWDC?

WWDC to skrót od Worldwide Developers Conference. Jest to coroczna impreza organizowana przez Apple z myślą o programistach - osobach, które tworzą oprogramowanie na komputery Mac, telefony iPhone, tablety iPad oraz inne platformy oferowane przez Apple.

Cała konferencja trwa łącznie tydzień, ale pierwszego dnia rano (czasu lokalnego w Kalifornii) odbywa się prezentacja. Pokazywane są na niej kolejne główne wydania systemów. Tim Cook wraz z najważniejszymi pracownikami Apple prezentują najważniejsze funkcje w systemach operacyjnych iOS, iPadOS, macOS, watchOS, tvOS oraz usług Apple.

Apple TV

Apple TV

Użytkownicy mogą oglądać na żywo Keynote Speach, aby dowiedzieć się jakie nowości trafią na iPhone'a, iPad'a, Maca jesienią tego roku.

Czasami na konferencji WWDC pojawiają się również premiery sprzętowe. Jak łatwo się domyślić mowa głownie o sprzętach dla deweloperów i programistów. W tym roku spodziewamy się prezentacji nowego MacBooka Pro z ekranem Mini-LED.

W 2017 roku na WWDC Apple zaprezentowało iMaca Pro. W 2019 roku zobaczyliśmy wyświetlacz Pro Display XDR oraz zupełnie nowego Maca Pro. Czy po dwuletniej przerwie na najbliższym wydarzeniu Apple pokaże nowego MacBooka Pro? To bardzo prawdopodobne.

WWDC 2020

WWDC 2020

Kiedy odbędzie się WWDC 2021?

Impreza WWDC 2021 trwać będzie od 7 do 11 czerwca 2021 roku.

Schemat wydarzenia

Schemat wydarzenia

Prezentacja Keynote Speach odbędzie się 7 czerwca 2021 roku o godzinie 10 rano czasu lokalnego. Oznacza to, że w Polsce wydarzenie zacznie się o godzinie 19:00.

Apple w tym roku powraca do klasycznego zwyczaju planowania konferencji WWDC na cały tydzień w pierwszej połowie czerwca. Wyjątkiem był zeszły rok, a przesunięcie związane było z pandemią koronawirusa.

Poniżej znajdziesz daty przemówień Keynote Speach w poprzednich latach:

 • WWDC 2020: poniedziałek 22 czerwca
 • WWDC 2019: poniedziałek 3 czerwca
 • WWDC 2018: Poniedziałek 4 czerwca
 • WWDC 2017: Poniedziałek 5 czerwca
 • WWDC 2016: Poniedziałek 13 czerwca
 • WWDC 2015: Poniedziałek 8 czerwca
 • WWDC 2014: Poniedziałek 2 czerwca
 • WWDC 2013: Poniedziałek 10 czerwca
 • WWDC 2012: Poniedziałek 11 czerwca
 • WWDC 2011: Poniedziałek 6 czerwca
 • WWDC 2010: Poniedziałek 7 czerwca

W jakiej formie odbywać się będzie WWDC 2021?

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się całkowicie w formie zdalnej. Apple nie przewiduje organizacji lokalnej konferencji w Steve Jobs Theatre w siedzibie firmy.

Apple zdaje sobie sprawę, że w związku z brakiem stacjonarnej konferencji ucierpi lokalna okolica. Firma zobowiązała się przekazać milion dolarów na rzecz gminy San Jose.

Samo wydarzenie powinno być przyjemniejsze w odbiorze od relacji na żywo ze stacjonarnej konferencji.

Jak oglądać WWDC 2021?

Wideo relację z prezentacji będzie można obejrzeć w klasycznych dla Apple miejscach. Wydarzenie transmitowane będzie na żywo na stronie Apple oraz w serwisie YouTube. Całość obejrzymy również w aplikacji TV dla iPhone'a, iPad'a oraz komputerów Mac.

Co zobaczymy na WWDC 2021?

Na konferencji WWDC 2021 zobaczmy przede wszystkim nowe wersje systemów operacyjnych. Mowa o:

 • iOS 15
 • iPadOS 15
 • macOS 12
 • watchOS 8
 • tvOS 8

Więcej informacji o iOS/iPadOS 15 znajdziesz w naszym materiale zbiorczym.

iOS 14

iOS 14

Sprawdź również, czy Twoje urządzenie otrzyma aktualizację.

Nowe produkty, które mogą zadebiutować na WWDC 2021

Na konferencji Apple WWDC 2021 mogą pojawić się również nowe produkty.

Apple znane jest z tego, że czasami prezentuje kluczowe nowości na wydarzeniach dla deweloperów. W zeszłym roku potwierdzono przejście z procesorów x86 na autorskie układy Apple Silicon i zaprezentowano Apple Transition Kit - Maca mini z procesorem Apple A12Z.

W tym roku możemy spodziewać się następujących urządzeń:

 • 14 calowy-MacBook Pro
 • 16 calowy-MacBook Pro
 • 32-calowy iMac
 • Mac mini
 • Mac Pro
 • AirPods trzeciej generacji

Więcej informacji o MacBooku Pro 2021 znajdziesz w naszym materiale zbiorczym.

Nowością może być 32-calowy iMac. Większy model przeznaczony dla profesjonalistów prawdopodobnie zaoferuje wydajniejsze podzespoły oraz bardziej stonowany design.

Mac Pro może otrzymać nowe podzespoły z procesorem Apple Silicon na czele, ale urządzenie to prawdopodobnie pojawi się dopiero za rok.

Dodatkiem mogą być słuchawki AirPods trzeciej generacji. Słyszymy o nich od dobrych kilku miesięcy.

Przecieki wynikające z zaproszenia

Apple często umieszcza wskazówki dotyczące nowości w zaproszeniach, które są wysyłane do deweloperów. Nie inaczej jest w tym roku. Naszą uwagę zwraca kobieta wygenerowana w Memoji, która na dodatek nosi okulary. Ten detal może wskazywać na fakt, że na WWDC 2021, dowiemy się na temat Apple Glass.

Materiał reklamujący WWDC 2021

Materiał reklamujący WWDC 2021

W szkłach okularów odbija się ekran komputera, który wygląda jak MacBook Air lub nowy MacBook Pro 14. Widać logo kalendarza z datą 7 czerwca 2021.

Ikonka kalendarza informuje o 21 powiadomieniach. Może to świadczyć o ilości nowości w systemu macOS 12.

Obok widać logotyp Xcode - narzędzia programistycznego od Apple. Oznacza to, że powinniśmy zobaczyć aktualizację tego programu.