Apple Watch. Dlaczego nie jest warty swojej ceny?


Force Touch w Apple Watch

Użytkownicy zegarka Apple muszą nauczyć się nowego gestu, którego nie sposób zastosować w iPhonie. W języku angielskim nazwany on został Force Touch i polega na mocniejszym - ale nie dłuższym - naciśnięciu ekranu. Pozwala to uruchomić menu kontekstowe.

Zegarek Apple obsługuje się podobnie jak iPhone'a, ale jest kilka różnic w podejściu do interfejsu. Najważniejszym ekranem jest tarcza zegarka, z poziomu której można wywołać aplikacje, przejrzeć powiadomienia i dostać się do listy skrótów (ang. glances).

Sprawdzanie godziny w Apple Watch

Apple Watch Edition ma kopertę wykonaną ze złota

Apple Watch Edition ma kopertę wykonaną ze złota

Najważniejszą aplikacją w Apple Watch jest oczywiście zegarek. Użytkownik może wybrać jedna z ośmiu różnych tarcz, a potem skonfigurować wyświetlane na niej informacje - pogodę, datę, kurs akcji itp. - w zależności do swoich potrzeb. Same tarcze nie prezentują się niestety zbyt okazale, a Apple nie pozwala jak na razie wgrywać nowych.

Po wybraniu najciekawszej tarczy w celu sprawdzenia godziny - a tym samym odblokowania ekranu - wystarczy nacisnąć jeden z przycisków, dotknąć wyświetlacza lub... wyciągnąć rękę do sprawdzenia godziny tak jakby to był zwykły zegarek. Działa to bardzo sprawnie i szybko i niemal nigdy po wyciągnięciu ręki nie ogląda się czarnego ekranu.

Odbieranie powiadomień na Apple Watch

Jednym z głównych zadań zegarka Apple jest odbieranie powiadomień z telefonu. Użytkownik może sprawdzić kto do niego pisze z poziomu nadgarstka. Synchronizacja działa perfekcyjnie, a wszystkie zmiany w widoczności powiadomień poczynione na zegarku mają swoje odbicie w Centrum Powiadomień w telefonie.

Programiści nie muszą nawet przepisywać swoich aplikacji tak, żeby na zegarku przy powiadomieniu pojawiły się szybkie akcje. Jeśli takie dodatkowe przyciski jak dodanie tweeta do ulubionych lub przeniesienie wiadomości e-mail do kosza widać na telefonie, to wyświetli je również zegarek.

Funkcje fitnesowe w Apple Watch

Zegarek Apple służy do mierzenia spalonych kalorii

Zegarek Apple służy do mierzenia spalonych kalorii

W prezentacji swojego produktu firma Apple duży nacisk kładzie na zdrowy tryb życia. W pierwszym zegarku firmy z Cupertino nie mogło więc zabraknąć rejestratora aktywności. Zegarek przez cały dzień monitoruje użytkownika i na podstawie liczby kroków i pomiarów tętna wylicza liczbę spalonych kalorii.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by podczas treningów wykorzystać dedykowaną aplikację Apple. Pozwala ona zapisywać w historii aplikacji momenty zwiększonego wysiłku. Można wybrać trening kolarski, bieganie lub jedną z kilku innych aktywności. Oprogramowanie zegarka na podstawie dostarczonych informacji wprowadzi korekty.


Monitoring aktywności

Funkcja odtwarzania muzyki

Powiadomienia o połączeniach przychodzących