Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Apple Watch to zupełnie nowy produkt w ofercie firmy z Cupertino. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co oferuje pierwszy smartwatch w ofercie tego producenta i czym różnią się od siebie jego trzy warianty: Apple Watch Sport, Apple Watch i Apple Watch Edition.


Inteligentny zegarek od Apple został zaprezentowany po raz pierwszy jeszcze w zeszłym roku. Wbrew temu co można było się spodziewać nie nazywa się on iWatch, a po prostu Apple Watch. Pierwsi szczęśliwcy mogli pod koniec kwietnia odebrać zamówione w przedsprzedaży egzemplarze.

Technologia ubieralna

Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Apple Watch pozwala wybrać tarczę z Myszką Miki

Apple znane jest z dbałości o wykonanie swoich urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety i komputery. W przypadku Apple Watch jest to istotne jak nigdy dotąd. Smartwatche to w końcu urządzenia należące do kategorii technologii ubieralnej.

Zobacz również:

  • Zegarki z Wear OS jeszcze szybsze? Qualcomm zapowiada inwestycje
  • Aplikacje i Gry na iOS za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [26.07.2021]

Design Apple Watcha nie każdemu przypadnie do gustu. Urządzenie wyposażone zostało nie w okrągły, a prostokątny ekran. Nie można za to odmówić zegarkowi wysokiej jakości wykonania. Nawet w najtańszej wersji wykorzystano bardzo dobre materiały.

Różne warianty Apple Watch

Apple przygotowało trzy linie zegarków, na które składa się aż 38 różnych modeli. Różnią się one nie tylko wykorzystanymi w produkcji materiałami, rozmiarem i kolorystyką, ale także wykorzystanym typem zapięcia. Niezależnie od materiału wykorzystanego do produkcji koperty będą dostępne zegarki w dwóch rozmiarach koperty: 38 mm i 42 mm.

Podstawowy model kosztujący od 399 euro to Apple Watch Sport z aluminiową kopertą. Oprócz tego w ofercie jest droższy, stalowy Apple Watch, którego ceny rozpoczynają się od 699 euro. Nieliczni będą mogli kupić wykonany ze złota Apple Watch Edition, ale cena tego ostatniego zegarka wynosi co najmniej 10 tys. euro.

Apple Watch Sport i Apple Watch

Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Różne warianty Apple Watch

Podstawowy model w ofercie o nazwie Apple Watch Sport występuje w dwóch różnych wersjach kolorystycznych. Zegarek z alumuniową kopertą i wyświetlaczem pokrytym szkłem Ion-X w kolorze Gwiezdna Szarość (ang. Space Gray) sprzedawany jest z czarnym gumowym paskiem. Apple Watch Sport z kopertą w szarym kolorze można kupić z paskami w kolorze białym, niebieskim, zielonym i różowym.

Apple Watch wykonany ze stali z ekranem pokrytym szkłem szafirowym w kolorze czarnym dostępny jest tylko razem z czarną bransoletą. Wszystkie pozostałe warianty mają srebrną kopertę. Apple przygotowało bardzo wiele różnych typów zapięć. Oprócz gumowych pasków można wybrać Apple Watch różne metalowe zapinki oraz skórzane paski.

Apple Watch Edition

W ofercie Apple znalazł się zegarek o nazwie Apple Watch Edition. Jego podstawowy wariant kosztuje 10 tys. euro. Tak wysoka cena jest wynikiem tego, że producent na materiał z którego wykonana została koperta smartwatcha: to 18-karatowe złoto.

Apple Watch Edition dostępny jest w dwóch różnych odcieniach. Podobnie jak w przypadku modelu Apple Watch, także tutaj producent zdecydował się na udostępnić kilka różnych wariantów różniących się zapięciem.

Wymienne paski

Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Magnetyczna ładowarka do Apple Watch

W ofercie Apple nie są dostępne wszystkie kombinacje kopert i opasek. Producent przewidział jednak możliwość dokupienia dodatkowych pasków i skompletowanie zestawu, którego normalnie nie da się kupić. W przyszłości mają pojawić się też paski firm trzecich kompatybilne z Apple Watch.

Trzeba tylko pamiętać, że mocowanie pasków w zegarkach z kopertą 38 mm oraz w zegarkach z kopertą 42 mm różni się. Można co prawda założyć opaskę od mniejszego Apple Watcha do większego i na odwrót, ale nie wygląda to zbyt dobrze. Trzeba też pamiętać, że niektóre z zapięć produkowane są tylko w jednym rozmiarze.

Apple Watch i wodoodporność

Producent zadbał o to, żeby jego produkt spełniał normę IPX7. Oznacza to, że produkt jest odporny na zalanie i powinien pracować przez pół godziny zanurzony do metra głębokości. Apple zaznacza jednak, że nie reklamuje swojego urządzenia jako wodoodporne

Firma zaleca unikanie kontaktu zegarka z cieczą. Nie ma problemu z myciem rąk przy założonym zegarku, korzystaniem z urządzenia w deszczu lub braniem prysznica, ale lepiej zdjąć Apple Watcha przed kąpielą w basenie.

Specyfikacja Apple Watch

Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Apple Watch wyposażony został w chip Apple S1

Apple zdecydowało się na wykorzystanie w zegarkach prostokątnych wyświetlaczy o rozdzielczości 272 na 340 pikseli oraz 312 na 390 pikseli odpowiednio dla zegarków z kopertą 38 mm i 42 mm. Jakość wyświetlacza jest bardzo dobra, tak samo jak jego czytelność, nawet w słońcu.

W urządzeniach noszonych na nadgarstku wykorzystane przez producenta podzespoły nie powinny zaprzątać uwagi konsumentów. Twórcy zegarka zdecydowali się na chip Apple S1, który zapewnia płynną pracę. Sporadycznie brakuje mocy obliczeniowej i widać klatkujące animacje.

Czujniki i akumulator

Zegarek Apple przeznaczony jest do mierzenia aktywności sportowej. W tym celu wykorzystywany jest żyroskop, akcelerometr oraz monitor pracy serca. Urządzenie nie wyposażone zostało niestety w moduł GPS i korzysta z danych lokalizacyjnych dostarczanych przez smartfon z którym łączy się przez Bluetooth.

Bardzo dużo słusznych wątpliwości budzi ogniwo w zegarku. Jego pojemność jest niewielka, a czas pracy to maksymalnie kilkanaście godzin a ładowanie trwa 2,5 godziny. Oznacza to, że Apple Watcha trzeba ładować codziennie przed pójściem spać i nie ma on funkcji analizy jakości snu.

Obsługa Apple Watcha

Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Obsługa Apple Watch wymaga nauki

Do obsługi zegarka służy aplikacja Apple Watch, którą można znaleźć na iPhone'ach 5, 5c, 5c, 6 i 6 Plus. W urządzeniu znalazło się oprogramowanie oparte o pełne wydanie iOS-a. Nawigacja po zegarku jest zbliżona do tej znanej z iPhone'a, ale wprowadzony został nowy gest polegający na mocniejszym dociśnięciu ekranu w celu wywołania menu kontekstowego. W wyświetlacza znalazł się czujnik siły nacisku.

Do obsługi zegarka można wykorzystać nie tylko ekran dotykowy oraz przycisk przenoszący użytkownika do listy najczęściej wyświetlanych kontaktów, ale również cyfrową koronkę. Służy ona do przewijania list oraz np. oddalania i przybliżania widoku w aplikacji Apple Maps oraz Zdjęcia. Zegarek wspiera też głosowego asystenta Siri.

Apple Watch i powiadomienia

Jedną z podstawowych funkcji zegarka Apple jest wyświetlanie na nadgarstku powiadomień z telefonu. Zegarek może wtedy wydać dźwięk oraz delikatnie zawibrować wywołując wrażenie pukania palcem w nadgarstek. Wibracje wywołują też niektóre opcje w menu zegarka.

Powiadomienia synchronizują się pomiędzy dwoma urządzeniami, więc oznaczenie jednego jako przeczytane na zegarek usuwa je automatycznie z listy na telefonie. Co istotne, po odblokowaniu ekranu w iPhonie zegarek przestaje powiadamiać o nowych zdarzeniach.

Skróty w Apple Watch

Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Do listy Skrótów (ang. Glances) można dostać się bezpośrednio z tarczy zegarka

Użytkownicy mogą uruchomić na Apple Watchu specjalnie przygotowane aplikacje z menu przypominającego układem ikon plaster miodu. Nie zawsze jest to jednak potrzebne.

Do wykonania niektórych akcji wystarczy rzut oka na Skróty (ang. Glances) działające podobnie do widżetów na ekranie blokady iPhone'a.

Aplikacje producenta

Po uruchomieniu zegarka w jego menu znajduje się kilkanaście ikon przedstawiających aplikacje od Apple. Znajdują się wśród nich Wiadomości, Poczta, Pogoda, Mapy, Kalendarz, Passbook, Muzyka, Zdjęcia itp.

Jedną z najciekawszych aplikacji są Mapy. Aplikacja pozwala nie tylko podejrzeć okolicę na mapie i sprawdzić wskazówki nawigacyjne, ale przekazuje użytkownikowi informację zwrotną w postaci wibracji o tym, że powinien właśnie skręcić.

Zegarek zamiast telefonu

Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Za pomocą Apple Watch można prowadzić połączenia głosowe

Apple Watch można wykorzystać do prowadzenia rozmów głosowych. Urządzenie wyposażone zostało w mikrofon i głośnik i można na nim odbierać i wykonywać połączenia z wykorzystaniem modemu GSM obecnego w smartfonie.

Zegarek posiada również możliwość odczytywania i odpowiadania na wiadomości tekstowe. Na małym ekranie nie zmieściłaby się co prawda pełna klawiatura, ale odpowiedzi można dyktować lub wybrać jedną z pierwotnie zdefiniowanych.

App Store dla Apple Watch

Użytkownicy zegarka w aplikacji na iPhonie mogą znaleźć sekcję sklepu App Store, gdzie dostępne jest już ponad 3 tysiące pozycji. Są to aplikacje do iPhone'a, które posiadają dodatkowy interfejs przygotowany z myślą o zegarku.

Repozytorium aplikacji biorąc pod uwagę to, że produkt dostępny jest w sprzedaży od kilku tygodni, jest dość bogate. Niestety, Apple Watch nie jest dostępny w sprzedaży w Polsce i nie sposób tam znaleźć programów przygotowanych z myślą o lokalnym rynku.

Funkcje fitnesowe

Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Aplikacja Aktywność pokazuje realizację założeń treningowych na dany dzień

Jedną z funkcji zegarka Apple jest mierzenie aktywności sportowej. Do tego celu przygotowane zostały dwie aplikacje. Jedną z nich jest program o nazwie Aktywność, w którym można sprawdzić m.in. liczbę spalonych danego dnia kalorii oraz przebyty dystans.

Druga z aplikacji o nazwie Trening pozwala zapisać dane na temat treningu sportowego, w tym np. chodzenia, biegania, jazdy na rowerze itp. W zegarku znajduje się też monitor pracy serca, który raz na 10 minut mierzy puls i zapisuje dane w aplikacji Zdrowie na iPhonie.

Apple Watch to przede wszystkim zegarek

Producent przygotował kilka różnych cyfrowych tarcz. Niektóre z nich imitują zegarki analogowe, podczas gdy część to zegarki cyfrowe. Niektóre z nich wyświetlają dodatkowe informacje jak np. następne spotkanie w kalendarzu.

Nowy gadżet od Apple można wykorzystać w Stanach Zjednoczonych zamiast karty kredytowej, ponieważ dzięki chipowi NFC wspiera usługę Apple Pay. Niestety, nie da się z tego rozwiązania jeszcze skorzystać w Polsce.

Gdzie można kupić Apple Watch?

Apple Watch: wszystko co musisz wiedzieć

Apple Watch występuje w wielu różnych kolorach

Zegarki Apple nie są oficjalnie dostępne w Polsce. Sprzedaż prowadzona jest poprzez sklepy Apple Store Online w dziewięciu wybranych państwach na świecie. Zamówienia typu preorder można było składać 10 kwietnia, a 24 kwietnia pierwsi użytkownicy odebrali swoje zegarki.

Próbując kupić Apple Watch dziś trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zegarki nie są dostępne w sklepach stacjonarnych, a termin dostawy został wyznaczony na czerwiec przyszłego roku. Nie wiadomo też, czy i kiedy doczekamy się sprzedaży zegarka w Polsce. Jak na razie urządzenie nie wspiera jeszcze języka polskiego.

Osoby zainteresowane zakupem Apple Watch mieszkające w Polsce mogą przejrzeć portale aukcyjne. Szukając smartwatcha można też zdecydować się na urządzenia od innych firm, takich jak np. Pebble.