Apple Watch z pomiarem ciśnienia krwi? To wykonalne i prawdopodobne

Apple pracuje nad kolejną funkcją zdrowotną. Tym razem chodzi o pomiarze ciśnienia krwi realizowanym bez klasycznego kołnierza znanego z ciśnieniomierzy. Opcja może pojawić się w kolejnych generacjach Apple Watch.

Zegarki Apple Watch od kilku lat nie są już tylko smartwatchami. Apple systematycznie dodaje do nich funkcje zdrowotne, które dotychczas nie lądowały w sprzęcie elektronicznym. Mowa między innymi o EKG oraz wbudowanym systemie wykrywania upadków.

Apple Watch wykonujący pomiar EKG

Apple Watch wykonujący pomiar EKG

Okazuje się, że kolejne generacje zegarków Apple Watch zaoferują nowe funkcje zdrowotne. Firma Apple opracowuje właśnie nowy system pomiaru ciśnienia krwi bez wykorzystania charakterystycznego mankietu, który obecny jest w tradycyjnych ciśnieniomierzach.

Na próbę rozwiązania problemu wskazuje nowy patent, który został odkryty przez portal AppleInsider. Wskazuje on, że Apple opracowuje rozwiązanie pozwalające zmierzyć ciśnienie krwi z wykorzystaniem urządzenia znanego jako seismo cardiogram.

Pomiar ciśnienia krwi realizowany będzie z wykorzystaniem mikrowibracji. Apple prawdopodobnie korzystać będzie z sieci neuronowych, aby odczytywać dane z seismo cardiogramu umieszczonego w zegarku Apple Watch na naszym nadgarstku, aby obliczyć aktualne ciśnienie krwi.

Seismo cardiogram normalnie umieszczany jest w okolicach serca. Oznacza to, że Apple musi opracować system, który pozwoli wykorzystać to rozwiązanie z nadgarstka.

W chwili obecnej nie wiadomo, jak wyglądać będzie dokładność takiego rozwiązania. Z pewnością pomiar ciśnienia krwi nie będzie tak dokładny, jak w przypadku zastosowania klasycznych urządzeń diagnostycznych. Z drugiej strony wszystkie funkcje zdrowotne, które znajdziemy w zegarkach Apple Watch są niesamowicie dokładne. Prawdopodobnie zegarek będzie w stanie wychwycić duże wachania ciśnienia krwi poza zalecany zakres i poprosi użytkownika o wykonanie pomiaru klasycznym ciśnieniomierzem lub udanie się do lekarza.

W chwili obecnie nie wiadomo, kiedy ciśnieniomierz trafi do zegarków Apple Watch. Mało prawdopodobne, że ową funkcję otrzyma Apple Watch Series 7, który pojawi się na rynku we wrześniu 2021 roku.

Źródło: ubergizmo.com