Apple chce zakazać używania słowa "Pod"

Apple rozpoczął prawną ofensywę przeciw firmom, które według producenta najsłynniejszych odtwarzaczy audio na świecie, bezprawnie wykorzystują słowo "Pod". Na pierwszy ogień trafili twórcy aplikacji myPodder i strony Podcast Ready.

Jak podaje serwis Vnunet w zeszłym tygodniu Apple wysłało do właścicieli witryny Podcast Ready dokument wzywający do zaprzestania wykorzystywania słowa "Pod". Według firmy z jabłuszkiem w logo, Podcast Ready i aplikacja myPodder korzystają ze znacznej cześci wartości marki iPod oraz słowa "Pod", zastrzeżonego przez Apple.

Tłumaczenie słówka "Pod" na język Polski wg. Słowników firmy Ectaco-Polska:

1. głowica (świdra)

2. uchwyt

3. strąk

4. strączek

5. kokon jedwabnika

6. łuska

7. gondola podwieszona

8. brzdyń (o brzuchu)

9. stado fok, ptaków

10. łuskać

11. połuszczyć

12. strączek

13. pokryć się strączkami (o roślinie)

Prawnicy Apple sugerują, że słowo to wykorzystywane w innym znanym słowie - "podcast" nawiązuje bezpośrednio do odtwarzacza iPod. Jest to niewątpliwie prawda, jednak w ostatnich kilku latach stało się ono powszechne dla określenia materiałów audio, publikowanych w Internecie za pomocą technologii RSS. Tak definiuje słowo "podcasting" Encyklopedia Brittanica, tak też określa je The New Oxford American Dictionary. Pytanie więc, czy rezerwując słowo "Pod" wyłącznie dla siebie, Apple nie rozpoczyna walki z wiatrakami. Czy firma zamierza pozywać wszystkich twórców podcastów podobnie jak amerykańskie RIAA pozywa indywidualnych użytkowników wymieniających się plikami MP3? Czas pokaże.

Zobacz również: