Apple chyba wiedziało, że nowe mapy są aż tak niedorobione. No ładnie...

Jeżeli deweloperzy współpracujący z Apple mówią prawdę, na wizerunku firmy z Cupertino pojawiła się kolejna rysa. Okazuje się bowiem, że na kilka miesięcy przed premierą iOS 6 wiedziała ona, jak słabym produktem na obecnym etapie rozwoju są nowe mapy.

Firma Apple wraz z wprowadzeniem na rynek iPhone'a 5 udostępniła również nowy system - iOS 6. Chyba największą zmianą, jaką miał on zaoferować w stosunku do poprzednika były nowe mapy (więcej na ich temat przeczytacie tutaj), które zastąpiły Google Maps. Dlaczego Apple zdecydowało się na taki krok? Wydaje się, że powód był jeden: wprowadzanie w życie planu polegającego na coraz większym uniezależnieniu swoich klientów od produktów Google'a.

Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Niestety okazało się, że nowe mapy to niedorobiony produkt, który zawiera bardzo dużo błędów. Zmusiło to nawet Tima Cooka do napisania listu otwartego, w którym przeprosił za zaistniałą sytuację namawiając jednocześnie, aby do czasu naprawienia nowych map, użytkownicy iOS 6 korzystali z konkurencyjnych map Google'a.

Oczywiście takie wpadki zdarzały się, zdarzają i będą zdarzały w przyszłości. Ujawnione właśnie przez deweloperów informacje stawiają jednak Apple w znacznie gorszym świetle. Przekonują oni bowiem, że już na etapie udostępnienia pierwszej wersji beta nowego produktu informowali oni firmę z Cupertino o potężnych niedociągnięciach nowych map. Co więcej, robili to przy okazji wydawania każdej następnej wersji testowej (w sumie było ich cztery).

Powstaje więc pytanie, dlaczego Apple przez kilka miesięcy nie poprawiło nowych map i z pełną świadomością ich ułomności wprowadziło je do użytku wraz z nowym systemem? Przecież chyba nic takiego strasznego by się nie stało, gdyby ich premiera została przesunięta. Tym bardziej, że Apple ma przecież jeszcze przez rok ważny kontrakt na Google Maps.

No cóż, nie rozumiem decyzji Apple. Wydaje mi się jednak, że podobna sytuacja nie miałaby miejsca za czasów Steve'a Jobsa...