Apple dla RealNetworks

Wkrótce platforma RealServer8 wzbogaci się o możliwość obługi formatu QuickTime.

Firma RealNetworks poinformowała o podpisaniu umowy z Apple Computer w sprawie licencjonowania technologii QuickTime. Umowa firm przewiduje, że obsługująca strumieniowe przekazy platforma RealServer 8 będzie wspierała stworzony przez Apple format plików multimedialnych. Tym samym użytkownicy, którzy mają zainstalowane w swoich komputerach aplikacje QuickTime Player, będą mogli odbierać sieciowe transmisje przeprowadzane za pomocą systemu RealServer 8.

W marcu RealNetworks podpisało analogiczną umowę z Microsoftem, dotyczącą formatu Windows Media Audio (WMA). Umożliwiło to użytkownikom programu RealJukebox odsłuchiwanie utworów także w tym formacie. Według zapowiedzi producenta, RealServer 8 ma zapewnić jakość nagrania wideo VHS już przy szybkości połączenia 200 Kb/s.

Microsoft, Apple i RealNetworks to twórcy trzech najpopularniejszych w Internecie strumieniowych formatów multimedialnych. Dane tego typu odtwarzane są "na żywo" w czasie ściągania z sieci, użytkownicy więc nie muszą czekać, aż cały plik znajdzie się na dysku twardym komputera, aby rozpocząć odtwarzanie. To właśnie ten fakt umożliwia transmitowanie całych audycji lub filmów za pomocą tej technologii.


Zobacz również