Apple: dlaczego Intel jest lepszy niż AMD?

Kiedy w czerwcu br. Steve Jobs podczas corocznej Worldwide Developers Conference wstrząsnął świetem IT informując o przejściu Apple'a z procesorów IBM PowerPC na produkty Intela, eksperci i analitycy byli zgodni, że posunięcie to było trafne i zapewni firmie w przyszłości odpowiednie warunki rozwoju. Teraz pojawiają się głosy - dlaczego Intel, a nie AMD?

Shane Rau, ekspert ds. komputerowych podzespołów w firmie analitycznej IDC, uważa tę decyzję za przejaw pragmatyzmu Jobsa: "Intel oferuje najbardziej kompletną linię energooszczędnych procesorów dla notebooków i komputerów typu 'small form factor'". IBM nie był w stanie spełnić tej przesłanki w oparciu o rozwiązania stosowane w układach PowerPC, a AMD ma jeszcze w tym zakresie zaległości. Niski pobór mocy to jedno z założeń, w które celuje Intel ze swoją "mapą drogową". Ponadto w przypadku tego koncernu nie ma zagrożenia spadku produkcji czy też opóźnień w dostawach podzespołów.

Dlatego AMD, producent procesorów bardzo szybkich, wymarzonych wręcz układów dla zapalonych graczy, przegrał. Jak przekonuje Rau, wspomniana zaleta AMD okazała się jednocześnie niedogodnością. Układy AMD, mimo że w testach wydajności przewyższają niekiedy znacznie Intele, nie mogą się z nimi równać pod względem oszczędności poboru mocy. Ponadto, dzięki wyborze Intela, Apple uzyska dostęp do wyczekiwanego z niecierpliwością układu o nazwie kodowej "Yonah", oszczędnego procesora dwurdzeniowego do zastosowań mobilnych, który ma ujrzeć światło dzienne w pierwszym kwartale 2006 r. W planach AMD nie ma na razie bezpośredniego konkurenta dla "Yonaha". Co prawda, firma utrzymuje, że prace nad takim procesorem trwają, jednak bliższych szczegółów nie zdradza.

Na korzyść Intela świadczy także wielka rzesza programistów, których wiedza i doświadczenie będą bardzo pomocne podczas dostosowywania oprogramowania dla komputerów Mac do architektury x86.

Nathan Brookwood, analityk w firmie Insight 64 ucina spekulacje, czy w przyszłości koncern Jobsa znów mógłby zmienić dostawcę procesorów, z Intela na AMD - "Jeśli AMD wprowadziłoby linię procesorów o niskim zapotrzebowaniu na energię, Apple mogłoby zacząć się zastanawiać nad takim ruchem". Obecnie jednak najbliższa przyszłość dla Intela i Apple'a rysuje się w świetlanych barwach.


Zobacz również