Apple do użytkowników: nowy iPad spełnia nasze wymagania termiczne

Apple zareagowało na doniesienia na temat tabletu iPad trzeciej generacji dotyczące jego nadmiernego nagrzewania się. Wydało oświadczenie, z którego wynika, że nie mamy się czego obawiać.

Nowy Apple iPad

Najnowsza generacja tabletu Apple iPad sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Słowo "ciepłe" nabiera jednak tutaj dodatkowego znaczenia, jeżeli weźmiemy pod uwagę doniesienia serwisu Tweakers.net. Wynika z nich bowiem, że rozchwytywany gadżet znacznie bardziej się nagrzewa niż jego poprzednik, iPad 2, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania.

Serwis przedstawił nawet konkretne wyniki pomiarów jasno pokazujące, że różnica ta wynosiła aż 5,3 stopnia Celsjusza. Widać to na poniższym zdjęciu.

Zobacz również:

  • Apple Watch Ultra oraz iPhone 14 Pro na promocji! Amazon zaskakuje wiosennymi ofertami
  • Zapomnij o nudnym iPhonie 14, ten nowy iPad wygląda świetnie i będzie tani!
Apple do użytkowników: nowy iPad spełnia nasze wymagania termiczne

Generowane ciepło przez nowego iPada i jego poprzednika (źródło: Tweakers.net)

Apple postanowiło zareagować na te zarzuty. Uczyniło to za pośrednictwem rzeczniczki Trudy Muller, która oświadczyła, że:

"Nowy iPad oferuje wspaniały wyświetlacz Retina, układ A5X, wsparcie dla sieci 4G LTE oraz baterię, która umożliwia pracę przez 10 godzin i wszystko to spełnia nasze wymagania termiczne"

Zapewniła ponadto, że przez cały tydzień przed premierą intensywnie używała nowego tabletu i nie zauważyła, aby się przegrzewał.

Opinie są podzielone

Warto dodać, że na utrudnioną obsługę nowego iPada skarży się wielu zwykłych użytkowników, z których część doświadczyła nawet wyświetlenia na ekranie napisu "iPad needs to cool down before you can use it". Z drugiej jednak strony wiele osób twierdzi, że nie zauważyło wspomnianego efektu przegrzewania się. Być może więc dotyczy on jedynie pewnej liczby egzemplarzy tabletu.

_________________

Ja ze swojej strony mogę jednak z całą stanowczością stwierdzić, że nowy iPad to "bardzo gorący towar". Sprzedał się bowiem w pierwszy weekend po premierze w liczbie 3 milionów sztuk.

Aktualizacja: 20 marca 2012 22:26

Zbadania problemu z nadmiernym przegrzewaniem się nowego iPada podjął się także magazyn Consumer Reports.

Przygotowanie do pomiaru

Przed pomiarem temperatury na tablecie uruchomiona była przez 45 minut gra Infinity Blade II. Ponadto nie miał on nawiązanego połączenia 4G, lecz jedynie WiFi. W pomieszczenie, w którym znajdowało się urządzenie panowała temperatura 72 stopni Fahrenheita, czyli znacznie niższa od zaleceń Apple (maksymalnie 95 stopni).

Po takim obciążeniu, któremu został również poddany iPad 2, testujący sprawdzili temperaturę obu urządzeń. Z dokonanych przez nich pomiarów wynika, że nowy iPad jest od swojego poprzednika cieplejszy nawet o około 7 stopni Celsjusza, a to już jest bardzo dużo.

Jedna z testujących osób przyznała jednak, że gdy wzięła tablet do ręki nie odczuwała jakiegoś specjalnie większego dyskomfortu związanego z jego wyższą temperaturą. Z drugiej jednak strony jest to bardzo subiektywne odczucie co oznacza, że ktoś inny mógłby to ocenić zupełnie inaczej.

Jak widać, otrzymany wynik pomiarów jest jeszcze bardziej nieprzychylny dla Apple niż wcześniej zaprezentowany przez serwis Tweakers.net.

Teraz pozostaje poczekać na kolejne działania w tej sprawie. Wiemy już, że zdaniem Apple nie ma żadnego problemu. Jeżeli jednak faktycznie jest, ciekawe, kiedy się do tego przyzna i jak spróbuje go rozwiązać. Jak pamiętamy z wcześniejszych doświadczeń z iPhone'em, mogą pojawić się ciekawe propozycje...