Apple finalizuje przejęcie Beats Electronics za 200 mln USD mniej niż sądzono

Firma Apple poinformowała oficjalnie o przejęciu za 3 miliardy dolarów firmy Beats Electronics.

Kilkanaście dni temu W internecie pojawiły się doniesienia, z których wynikało, że firma Apple zamierza dokonać największych zakupów w swojej historii przejmując Beats Electronics, firmę, którą założyli w 2008 roku Dr. Dre i Jimmy Iovine. Nieco później aktor Tyrese Gibson zamieścił w serwisie YouTube film o "wszystkomówiącym" tytule "Hip Hop First Billionaire Dr.Dre & Tyrese Announce Apple Buying Beats For $3.2 Billion!":

Niestety Apple cały czas trzymało "język za zębami" i nie wypowiadało się w sprawie domniemanej transakcji. Dzisiaj wiemy już jednak oficjalnie, że została ona sfinalizowana. Z przedstawionego przez obie firmy oświadczenia wynika, że Beats Electronics przejęte zostało za 200 mln dolarów mniej niż wcześniej sądzono, z czego 2,6 mld dolarów Apple zapłaci w gotówce, natomiast brakujące 400 mln dolarów dołoży później w akcjach.

Dr. Dre i Jimmy Iovine

Obecnie nie jest jasne, jaką rolę w Apple będą pełnili Dr. Dre i Jimmy Iovine. Wiadomo jednak, że będą z nią współpracowali.

Dlaczego Apple przejęło Beats Electronics?

Najważniejsze pytanie brzmi, dlaczego Apple, które do tej pory płaciło za przejęcie innych firm nieporównywalnie mniejsze sumy, zdecydowało się na tę transakcję. W odpowiedzi na to pytanie Tim Cook stwierdził, że przejęcie Beats Electronics pozwoli Apple na dalszy rozwój najbardziej innowacyjnych muzycznych produktów i serwisów. Ponadto daje ono jego firmie przewagę nad konkurencją oraz pozwoli na dołączenie grupy "niesamowitych ludzi, bratnich dusz".