Apple forsuje swoją wizję 5G mmWave. Co z implementacją?

Apple zmienia strategię. Firma znowu idzie własną drogą. Czy operatorzy przychylą się do wizji podboju sieci 5G z wykorzystaniem technologii mmWave?

Większość konsumentów jest świadoma, że sieć 5G jest już dostępna i staje się coraz popularniejsza. Mało kto jednak zagłębia się w szczegóły techniczne. Wystarczy jednak jedynie chwila spędzona w internecie, aby dowiedzieć się, że na sieć 5G składają się dwa, różniące się od siebie i niekompatybilne ze sobą standardy. Mowa o sieciach zbudowanych w technologii Sub-6GHz (głównie w Europie) oraz mmWave (głównie w Stanach Zjednoczonych).

Antena mmWave w amerykańskim modelu iPhone 12 Pro
Źródło: macworld.com

Antena mmWave w amerykańskim modelu iPhone 12 Pro

Źródło: macworld.com

Apple w zeszłym roku zaprezentowało pierwsze smartfony z obsługą 5G. Na prezentacji widzieliśmy smartfony z dodatkową anteną na ramce. Zabrakło jej jednak w egzemplarzach sprzedawanych w Europie. Wszystko ze względu na brak kompatybilności z siecią mmWave, która nie jest rozwijana na starym kontynencie.

Zobacz również:

Gigant z Cupertino zmienił jednak zdanie - ponad 60% sprzedawanych egzemplarzy iPhone'a 13 otrzyma modem kompatybilny z sieciami Sub-6GHz oraz mmWave. Tym samym Apple zamierza spopularyzować standard mmWave, który pozwala na szybsze przysłanie danych. Czy operatorzy równie ochoczo podejdą do budowy sieci w nowej technologii?

W zeszłym roku Apple tłumaczyło, że montaż modemu mmWave w europejskich modelach iPhone'a 12 to zbędny wydatek, ponieważ smartfony te i tak nie wykorzystują tego standardu. W tegorocznych modelach znacznie szybsza sieć 5G dostępna będzie również w egzemplarzach sprzedawanych w Europie.

Apple tym samym zamierza spopularyzować nowy standard, który jest obecnie pomijany przez europejskie telekomy. Czy wprowadzenie na rynek sporej ilości smartfonów kompatybilnych z mmWave spowoduje budowę kolejnych nadajników?

Niestety wizja ta jest mało prawdopodobna. Operatorzy w dalszym ciągu rozwijają tańszą i prostszą w implementacji sieć 5G opartą na falach Sub-6GHz. W porównaniu do 4G LTE nadal jest ona znacznie szybsza, a na dodatek kompatybilna z większą ilością urządzeń.

Cieszy jednak fakt, że Apple finalnie zdecydowało się zaprzestać sprzedaży "wybrakowanych" modeli w Unii Europejskiej. Możliwe, że wybrani operatorzy zdecydują się dzięki temu na budowę niewielkiej liczby nadajników mmWave w celach testowych.