Apple goni Nokię i Samsunga wśród producentów telefonów

Dzięki iPhone'om Apple jest obecnie trzecim największym producentem telefonów według dostaw i udziałów w rynku. Tylko fińska Nokia oraz koreański Samsung plasują się przed amerykańską firmą. Na trzecim miejscu Apple zastąpiło LG, które przeżywa ostatnio gorszy okres.

Najwięksi producenci telefonów komórkowych

Według IDC, dobry wynik Apple jest efektem dużego zainteresowania iPhonem 4S w czwartym kwartale 2011 roku. Dzięki niemu firma ta wyprzedziła w tym okresie koreańskie LG oraz chińskie ZTE. W świątecznym kwartale sprzedano 37 mln iPhone'ów, co jest nowym rekordem firmy. Sprzedaż wzrosła o 128 proc. w stosunku do roku 2010.

W rankingu IDC liderem pozostaje Nokia, co zawdzięcza szerokiej dystrybucji na całym świecie i możliwościom produkcyjnym. Tylko w czwartym kwartale dostarczyła ona 113 mln telefonów komórkowych. Rynek telefonów wielofunkcyjnych (nie smartfonów, z ang. feature phones) kurczy się szybciej niż przewidywano, co skutkuje niskim wzrostem na rynku telefonów komórkowych mimo boomu na smartfony. Wzrost wynosi obecnie 6,1 proc. w ujęciu rocznym - podaje IDC.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Nokia G42 nawiązuje do dobrych tradycji. Powracają telefony, które naprawicie samodzielnie
Apple goni Nokię i Samsunga wśród producentów telefonów

Najwięksi producenci telefonów komórkowych według IDC

Samsung uplasował się na drugim miejscu z rekordową liczbą 97 mln dostarczonych telefonów w czwartym kwartale i ponad 300 mln w całym roku 2011. Wzrost Samsunga związany jest z zaawansowanymi smartfonami jak Galaxy S II i Note oraz tańszymi takimi jak Galaxy Ace. LG po raz kolejny zanotowało słaby kwartał z uwagi na starzejąca się ofertę telefonów wielofunkcyjnych i brak sukcesu smartfonów LG - mimo tego, że zbierają one pozytywne recenzje.

Dane IDC omawiane w tym tekście dotyczą wszystkich telefonów. Jeśli chodzi o same smartfony to w czwartym kwartale na pierwszym miejscu uplasowało się Apple, ale w ujęciu rocznym pierwsze miejsce należy do Samsunga. Strategy Analytics podaje, że miał on 20 proc. udziałów w rynku, a Apple o jeden procent mniej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: