Apple i Samsung kończą spór patentowy we wszystkich krajach poza USA

Dwóch największych rywali konkurujących ze sobą na rynku smartfonów i tabletów od kilku lat wytycza sobie nawzajem sprawy sądowe związane z naruszeniami patentów. Apple i Samsung odnoszą na zmianę zwycięstwa w walce ze sobą, ale tak naprawdę największymi zwycięzcami spraw, w których stronami są te dwie firmy, są prawnicy. To ma się teraz zmienić

Apple i Samsung od trzech lat prowadzą sądową batalię dotyczącą patentów. Firma z Cupertino regularnie oskarża koreańskiego producenta o to, że produkty z rodziny Galaxy czerpią z rozwiązań stosowanych w iPhonie. Teraz przedstawiciele obu spółek doszli do porozumienia i zakończyli spory dotyczące naruszeń na ponad dziesięciu rynkach i dalej będą dochodzić swoich praw wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Firma Tima Cooka i największy producent elektroniki z Korei uzgodniły zawieszenie broni. Na mocy ugody zakończone zostaną spory patentowe prowadzone na mniejszych rynkach, a obie firmy skupią się na dochodzeniu swoich praw wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory sprawy toczyły się też - z różnym skutkiem - w takich krajach jak Korea Południowa, Japonia, Holandia, Niemcy, Australia i Wielka Brytania.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że Samsung jest jednocześnie jednym z najważniejszych dostawców podzespołów do urządzeń produkowanych przez Apple. Istotny jest też fakt, że kilka lat temu Samsung i Apple niepodzielnie rządziły segmentem urządzeń mobilnych. Dzisiaj obie firmy czują zagrożenie ze strony zdobywających coraz większe udziały w rynku producentów rodem z Chin.

źródło: phys.org