Apple iOS 6: nowa aplikacja Mapy korzysta z danych firmy TomTom

Wraz z przedstawieniem możliwości nowego mobilnego systemu iOS 6 dowiedzieliśmy się, że zaoferuje on nową aplikację Mapy, która nie będzie korzystała z danych Google'a. Firma Apple postanowiła, że jej nowym partnerem będzie holenderski TomTom.


Już na początku czerwca pojawiły się spekulacje na temat najnowszego mobilnego systemu Apple, iOS 6, z których wynikało, że zaoferuje on zupełnie nową aplikację Mapy.

Na konferencji WWDC 2012 informacje te zostały potwierdzone. Jej uczestnikom została bowiem przedstawiona nowa aplikacja z mapami, która oferuje m.in.:

- widok 3D

- integrację z Siri

- wbudowaną nawigację

- funkcję Traffic View

TomTom wygrywa z Google

Co interesujące, podczas korzystania z nowej aplikacji w sekcji "Acknowledgements" (Podziękowania) na liście dotyczącej praw autorskich wymieniony został TomTom, czyli znany holenderski producent samochodowych systemów nawigacyjnych. Ponadto w krótkiej informacji dotyczącej źródła danych możemy przeczytać:

"Dane od TomTom i innych"

Oznacza to więc, że to właśnie dane holenderskiej firmy stanowią dla nowych map podstawowe źródło danych kartograficznych. Zresztą zamieściła ona na swojej stronie potwierdzającą ten fakt króciutką informację:

TomTom zyskuje

Jak ważna jest współpraca z najbogatszą obecnie na świecie firmą jaką jest Apple potwierdza fakt, że wraz z pojawieniem się informacji o rezygnacji z usług firmy Google na rzecz firmy TomTom ceny akcji tej drugiej natychmiast znacząco podskoczyły.

Dla przypomnienia: obecnie mapy TomTom obejmują 200 krajów i 35 milionów kilometrów dróg na całym świecie.