Apple iOS 6: pięć rzeczy, na które czekamy

Za kilka miesięcy Apple udostępni nowe wydanie swojego mobilnego systemu operacyjnego - iOS 6. Oto pięć najważniejszych rzeczy, których po nim oczekujemy.


Niewątpliwą gwiazdą ostatniej konferencji WWDC był nowy MacBook Pro wyposażony w ekran Retina cechujący się obecnie największą rozdzielczością na rynku. Wraz z nim firma Apple przedstawiła jednak również szereg informacji na temat systemów OS X Mountain Lion i iOS 6. Właśnie tym drugim postanowiliśmy się zająć prezentując pięć rzeczy, których od niego najbardziej oczekujemy.

Lepszy asystent Siri

Nowy mobilny system Apple będzie zawierał ponad 200 nowych funkcji. O ile jednak większość z nich zaoferuje niewielkie zmiany, o tyle część powinna znacznie uprzyjemnić korzystanie z iPhone'a, iPod touch i iPad.

Znaczące zmiany będą dotyczyły np. wirtualnego asystenta Siri, który trafi również na nowe iPady wyposażone w wyświetlacz Retina (właściciele iPada 2 muszą obejść się smakiem). Zaoferuje on możliwość uruchamiania aplikacji oraz dostęp do wielu nowych informacji. Dzięki temu dowiemy się np. co obecnie grają w kinach i teatrach, poznamy bliżej reżyserów i aktorów, przejrzymy harmonogram imprez sportowych i statystyki poszczególnych graczy.

Siri zaoferuje ponadto obsługę kilku nowych języków (niestety nie ma wśród nich polskiego) oraz nową funkcję o nazwie Eyes Free zapewniającą integrację przycisku aktywacyjnego Siri na kierownicach wybranych marek samochodów. Powinniśmy móc z niej korzystać w przyszłym roku.

iOS bardziej społeczny

Wraz z iOS 5 użytkownicy gadżetów Apple otrzymali zintegrowanego Twittera. iOS 6 sprawi natomiast, że społecznościowa platforma zostanie dodatkowo rozbudowana o największy serwis społecznościowy, czyli Facebooka.

Integracja Facebooka będzie oferowała nam możliwość skorzystania z szeregu nowych funkcji takich jak np.

- udostępnianie z poziomu aplikacji na Facebooku zdjęć i linków z Safari

- możliwość klikania z poziomu App Store w przycisk "Lubię to!" (powiadomienie o tym pojawi się na naszej facebookowej osi czasu)

- możliwość zamieszczania wpisów (również na Twitterze) za pomocą Siri

Z pewnością do czasu wydania iOS 6 deweloperzy zdążą włączyć Facebooka do wielu swoich produktów. Warto też dodać, że jego integracja będzie również częścią systemu OS X Mountain Lion, który powinien zostać udostępniony w przyszłym miesiącu.

Dzielenie się zdjęciami

Bardzo interesującym i jak sądzę chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem będzie możliwość dzielenia się zdjęciami w ramach Photo Stream. Pozwalała ona będzie np. na stworzenie oddzielnego wspólnego photo streama i zaproszenia do niego naszej rodziny/znajomych.

Zaproszone do oglądania zdjęć osoby będą mogły to zrobić za pośrednictwem aplikacji Zdjęcia, natomiast dla tych, którzy nie posiadają urządzenia z iOS, udostępniona zostanie specjalna strona. Co więcej, możliwe będzie również wstawianie komentarzy oraz oznaczanie wybranych zdjęć kliknięciem w przycisk "Lubię to!".

Lepsze aplikacje telefonu

iOS 6 przyniesie nam również kilka interesujących rozszerzeń dla aplikacji telefonu. Jednym z nich jest możliwość wyboru naszej reakcji na otrzymane połączenie. Oprócz jego odebrania/odrzucenia możemy bowiem dodać informację o nieodebranym telefonie do przypomnień lub przesłać do dzwoniącego wiadomośc SMS.

Kolejnym jest tryb "Do Not Disturb" (możemy go włączyć w wybranych godzinach), który ścisza dźwięk i zapobiega włączaniu się ekranu podczas powiadomień i przychodzących połączeń. W trakcie keynote na WWDC nawet się mocno zdziwiłem, że wspomina się o tym prostym rozwiązaniu. Okazuje się jednak, że jest ono bardziej inteligentne niż sądziłem. Poza wspomnianą funkcjonalnością pozwala bowiem na ustalenie grupy znajomych, których nie dotyczą opisane ograniczenia. Ponadto możemy również tak ustalić zasady, aby osoba, która zadzwoni do nas więcej niż raz w ciągu trzech minut, była przepuszczana (sytuacja awaryjna).

Lepsze mapy

Firma Apple po latach współpracy z Google postanowiła postawić na swoją aplikację Mapy bazującą na danych dostarczanych przez holenderską firmę TomTom.

Nowa aplikacja zapewnia łatwą nawigację oraz oferuje wektorowe elementy, które wygładzają grafikę i tekst oraz mają umożliwiać płynniejsze przesuwanie, przechylanie i powiększenie obrazu. Udostępnia również funkcję "Flyover" (prezentuje interaktywne widoki 3D) oraz aktualizowania na bieżąco informacje o ruchu drogowym. W razie potrzeby szybko zaproponuje nam alternatywną trasę oraz poinformuje nawet o przyczynach powstania korka. Warto też wspomnieć o większej integracji z Siri.

Kiedy?

iOS 6 zostanie udostępniony jesienią. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że wraz z nim poznamy iPhone'a 5. Nawet nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej:)