Apple iOS 6: wszystko co powinieneś wiedzieć na jego temat

Wkrótce do rąk właścicieli jabłkowych gadżetów trafi nowy mobilny system Apple. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaraliśmy się odpowiedzieć na szereg pytań związanych z iOS 6.


Firma Apple przedstawiła nam krótką zapowiedź swojego nowego mobilnego systemu operacyjnego, który powinien zostać wydany jesienią. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na zbiór różnych pytań związanych z iOS 6.

Kiedy iOS 6 zostanie wydany?

Apple przedstawiło iOS 6 1 czerwca podczas konferencji WWDC. Obecnie oczekuje się, że zostanie on udostępniony, gdy do rąk pierwszych klientów trafi iPhone 5, który wedle większości źródeł powinien zostać zaprezentowany 12 września (21 września powinien trafić do sklepów).

Zobacz również:

  • Jaki prezent na Dzień Matki – najlepsze smartwatche i smartbandy [24.05.2022]
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [19.05.2022]

Czy można zdobyć iOS 6 wcześniej?

Apple udostępniło już kilka wersji beta (ostatnia nosi numer cztery) nowego systemu dla deweloperów, aby mogli oni przetestować poprawność działania swoich aplikacji.

Czy dla właścicieli iPhone'a 5 zostanie przygotowane coś specjalnego?

Do premiery iPhone'a 5 jeszcze trochę czasu pozostało, więc możliwe jest, że otrzyma on pewne funkcjonalności, które nie znalazły się w wersjach beta systemu. Jednym praktycznie pewnym obecnie rozwiązaniem jest skalowanie iOS 6 do większego wyświetlacza nowego smartfona pozwalającego na prezentowanie 24 ikon.

Ile będzie kosztowała ta aktualizacja?

Aktualizacja dla posiadaczy kompatybilnego sprzętu Apple będzie darmowa.

Czy mój iPad/iPhone/iPod dostanie aktualizację?

iOS 6 został przygotowany do współpracy z następującymi gadżetami Apple: iPhone 3GS, 4, 4S; iPad 2 i nowy iPad (trzecia generacja); iPod touch (czwarta generacja).

Jak widać, niestety nie ma wśród nich pierwszej generacji iPada chociaż przecież teoretycznie ma on znacznie większe możliwości niż wspomniany wyżej iPhone 3GS. Wiemy, że to irytujące, ale też chyba wszyscy wiemy o co chodzi...

Oczywiście pamiętać również należy, że nie wszystkie funkcjonalności nowego systemu będą dostępne na każdym urządzeniu.

Jaka funkcja nowego systemu jest najbardziej widowiskowa?

Wraz z iOS 6 otrzymujemy do dyspozycji nową aplikację Mapy (zastąpiła Mapy Google), która pozwoli nam na skorzystanie z bardzo widowiskowej funkcji "Flyover" bazującej na systemie mapowania 3D. Dzięki niej otrzymamy możliwość cieszenia wzroku trójwymiarowym widokiem miast.

Jaka funkcja jest najbardziej przydatna?

Prawdopodobnie jest nią ekspansja usługi iCloud, dzięki której otrzymamy do dyspozycji Documents in the Cloud, czyli dokumenty w chmurze (Pages, Numbers, Keynote, Preview, Text Edit).

Jakie inne ważne funkcje oferuje iOS 6?

Z pewnością warto tutaj wspomnieć o integracji z Facebookiem pozwalającej m.in. zalogowanie się z poziomu ustawień iOS oraz publikowanie wpisów bezpośrednio z poziomu Notification Center, Siri oraz aplikacji jak Zdjęcia, czy Safari.

Ponadto wspomniany asystent Siri zostanie ulepszony, dzięki czemu będzie udostępniał informacje na temat sportu i biznesu oraz pozwalał na uruchamianie dowolnych aplikacji.

Pojawiło się coś nowego związanego z telefonem?

Rzeczywiście są dwie nowe przydatne funkcje telefonu:

- Remind Me Later: opcja pozwalająca na odrzucenie połączenia przychodzącego z przekazaniem krótkiej wiadomości oraz ustawieniem przypomnienia o oddzwonieniu i włączeniem nowego statusu "nie przeszkadzać"

- obsługa połączeń FaceTime poprzez sieci 3G

Mogę liczyć na coś nowego w zakresie poczty?

Tak. Możliwe będzie stworzenie skrzynki pocztowej VIP, która wyświetla wiadomości tylko od najważniejszych dla nas osób.

Co to jest Passbook?

Passbook to zupełnie nowa aplikacja pozwalająca na przechowywanie kart pokładowych na loty, biletów na mecze, czy kart lojalnościowych w ulubionych kawiarniach. Umożliwia też zeskanowanie przy wykorzystaniu aparatu np. wejściówki na koncert, czy zameldowania się w hotelu. Passbook ma nam po prostu ułatwić życie poprzez wyeliminowania "papierowego obciążenia" naszych kieszeni, czy portfeli.

Oczywiście aplikacja do działania potrzebuje wsparcia ze strony różnych firm. W Polsce więc raczej możemy o niej na razie zapomnieć...W każdym razie Passbook jest elementem planów Apple związanych z jak największą integracją iPhone'a z przedsiębiorstwami i detalistami.

Co to jest Guided Access?

Jest to funkcja przygotowana z myślą o uczniach i osobach niepełnosprawnych. Dzięki niej możliwe jest wyłączenie przycisków sprzętowych w celu zablokowania urządzenia iOS na jednej aplikacji (pomaga w zwiększeniu koncentracji) oraz wyłączenie reakcji na dotyk w niektórych częściach ekranu.

Czy jest coś o czym mogłem nie słyszeć?

Być może rozwiązaniem takim jest funkcja WiFi plus Cellular, która umożliwia automatyczne przełączanie podczas przysyłania pakietów danych z WiFi na połączenie komórkowe. Może to być bardzo przydatne, gdy np. ładowaliśmy stronę przy wykorzystaniu hotspotu i z jakiś przyczyn straciliśmy to połączenie. Wówczas automatycznie dalsza część strony zostanie "dociągnięta" za pośrednictwem komórkowej transmisji danych. Oczywiście jeżeli nie chcemy korzystać z tego rozwiązania mamy możliwość jego wyłączenia.

Kolejnym przykładem może też być tutaj znana z Mac OS X 10.8 Mountain Lion funkcja iCloud Tabs, dzięki której przeglądanie strony internetowej na iPhone'ie możemy po przerwaniu dokończyć np. na iPadzie.

Czy za czymś będę tęsknić?

Być może za aplikacją YouTube, Mapami Google i Street View. Brak tych rozwiązań potwierdza, że Apple prowadzi szeroko zakrojoną politykę przeciwko firmie Google chcąc zmniejszy jej znaczenie dla użytkowników "jabłkowych" gadżetów.

Tak więc, czy nowy system Apple jest naprawdę dobry?

O tym oczywiście jeszcze za wcześnie dyskutować. W każdym razie zamieszczane w Internecie wypowiedzi deweloperów sugerują, że wprowadzone przez Apple funkcje są dobre.