Apple iOS 7 może powodować u niektórych osób zawroty głowy

Nowy system Apple iOS 7 zrywa z dotychczasowym wzornictwem interfejsu obecnego w mobilnych gadżetach firmy z Cupertino. Niektórzy nowy kolorowy design pokochali, sporo osób jest niezbyt zadowolone z aktualizacji, a w niektórych przypadkach iOS 7 powoduje nawet… zawroty głowy. Jak to możliwe?

Apple iOS 7 dostępny jest od blisko dwóch tygodni i korzystać mogą z niego posiadacze nie tylko nowych iPhone’ów 5s i 5c, ale też całej gamy starszych urządzeń. Zdania na temat aktualizacji i siódmej wersji oprogramowania dla mobilnych gadżetów Apple są podzielone. Okazuje się jednak, że nowa wersja systemu w przypadku niektórych osób może nie tylko psuć wrażenia estetyczne, ale także powodować bóle i zawroty głowy.

Odpowiedzialne za dolegliwości, które zgłasza duża liczba użytkowników na stronie internetowej producenta i w wielu innych miejscach sieci, są nowe animacje systemowe. Apple iOS 7 ma sprawiać wrażenie trójwymiarowości interfejsu, a poszczególne elementy jak np. ikony poruszają się nieco względem obecnej za nimi tapety. Podobne wrażenie robi animacja otwierania i zamykania aplikacji, która przy otwarciu wręcz “wychodzi” z ekranu.

Apple iOS 7 może powodować u niektórych osób zawroty głowy

iPhone 5C

Problem jak na razie dotyczy niewielkiej grupy osób, a naukowcy spytani o sprawę przez portal LiveScience nie są zaskoczeni. Ludzkie oko patrząc na animacje w iOS 7 odbiera sprzeczne sygnały, gdy dwuwymiarowy ekran próbuje ukazać pozornie trójwymiarowy obraz. Podobnie zresztą może działać na człowieka trójwymiarowy obraz w kinie lub na telewizorze. Niektórym osobom nie sprawiają one problemu, a inni muszą zakończyć seans po kilkunastu minutach.

Zobacz również:

  • Apple Watch Series 7 - ceny, przecieki, oficjalne informacje [19.10.2021]
  • iOS 15.0.2 łata niebezpieczne luki - zainstaluj go jak najszybciej!

Biorąc pod uwagę typ animacji w iOS 7 i rozdzielczość ekranu iPhone’ów z Retiną wrażenia zawrotów głowy mogą według naukowców faktycznie mieć miejsce. Większość nowych animacji można wyłączyć na szczęście w ustawieniach systemu. Można tam również zmienić grubość liter wyświetlanych w głównym menu ustawień oraz systemowych aplikacjach.